Quantcast
Channel: planb.hr » Exposé
Viewing all 69 articles
Browse latest View live

Karneval, poklade, mesopust, fašnik

$
0
0
1

Fiorello La Guardia, jedan od najpoznatijih njujorških gradonačelnika, živio je u Rijeci od 1902. do 1906. godine, a prisjećajući se tog vremena najradije je spominjao jedan karneval i djevojku s kojom je zaplesao. Mi pak, prisjećajući se povijesti, uspoređujemo karneval nekad s ovim danas…

Moć karnevala kao da sam oduvijek osjećao na vlastitoj koži. Još kao klinac, samo sa slabašnom šiltericom na glavi, znao bih i na buri i na kiši strpljivo stajati satima – uživajući u šarenilu, veselju, vedrini i humoru tisuća maškara. One godine kada sam napunio petnaest – dakle već bio pravi frajer – majka mi je zabranila sudjelovanje u samoj povorci. Mislim da kiša te godine na Korzu nije mogla toliko padati koliko sam ja suza prolio…

Očito je da se u tjednima maškaranog ludovanja – već stoljećima zbiva nešto ekstatično. I da nitko prema tome ne može ostati ravnodušan.

Dežurni krivci – Grci i Rimljani

U školi bi se odmah krenulo od tumačenja porijekla riječi: priče o tome je li ona starogrčka ili rimska. A naravno da se karneval proteže do tih davnina. Postoje dva osnovna tumačenja porijekla tog magičnog naziva: prema onom pučkom, riječ je o spoju latinskih izraza carne i vale, što bi doslovno značilo zbogom, meso, a prema drugom tumačenju, koji ima veću znanstvenu težinu, riječ karneval sačinjena je od latinskih riječi carrus i navalis, a označavala je brod na kotačima. Filolozi, etnolozi, antropolozi i povjesničari ustvari u obje ove teorije mogu vrlo dobro naći ishodište i objašnjenje onoga što karneval jest. S jedne strane, vrhunac karnevala događa se u vrijeme pred samu korizmu, kada se kršćanski svijet odriče konzumacije niza materijalnih dobara, a s druge strane – za rimsko-dionizijske obrede Saturnalije, čijim se izravnim potomkom karneval smatra, bile su karakteristične upravo povorke brodova na kotačima. Ni gotovo dvije tisuće godina nakon Rimljana – brodovi na kotačima nisu nestali iz karnevalskih povorki; jedino što ih danas pokreće tekućina od nekih sedam kuna po litri.

Karneval kao čin vjere

Koliko god to neobično zvučalo, karneval je od davnine bio vjerski događaj, vrlo usko povezan sa samom katoličkom religijom. U rimskim svetkovinama kao što su primjerice Consualia, Saturnalia, Compitalia, Lupercalia, Matronalia i Mamuralia – nalazimo podudarnosti s nizom elemenata kasnijih karnevala, no tek s kršćanskim srednjovjekovljem možemo pratiti maškaranja sa svom simbolikom koju poznaje suvremeni čovjek. Bacimo li oko na kartu država koje se ističu karnevalima, mahom je riječ o zemljama s katoličkim stanovništvom. Tako npr. u Nizozemskoj, pretežito protestantskoj zemlji, postoji snažna karnevalska tradicija, ali prvenstveno u južnim dijelovima zemlje – gdje katoličko stanovništvo prevladava. Najatraktivniji su karnevali zacijelo u južnoameričkim zemljama, a gotovo da i ne treba spominjati čija ih je ruka “obradila”: španjolskih isusovaca i konkvistadora. Opravdano se u čudu pitamo kako je moguće da je kruta katolička crkva bez inkvizicije prešla preko masovnog veselja, alkoholiziranosti, podvala, tučnjava, prostačenja i seksualnosti – koje u siječnju i veljači eksplodiraju u svim njezinim župama? Iz naše se perspektive čini da se crkva vodila jasnom računicom o ljudskoj prirodi: čovjek nije samo homo sapiens (čovjek razuma) i homo faber (čovjek rada), nego i homo ludens (čovjek igre) – voli se šaliti, prenemagati i glupirati, ali i jesti, piti, seksati se, pjevati, tući – što je, podrazumijeva se, grijeh. Ali da bi razdoblje korizme, kao razdoblje posta i apsolutne čistoće, uopće imalo svrhe, potrebno je ljudima dopustiti iživljavanje nad svim onim što vjera brani; tek je tada vjernik doista spreman za korizmu: užitka se mora odreći, a ima se i za što pokajati, jer hvala Bogu, tijekom karnevala grijeha nije manjkalo.

Seksualnost

Prema Freudu, seks leži u temelju svih ljudskih postupaka. Vjerojatno nema boljeg primjera za ilustraciju te teze od karnevala, koji je na svim razinama prožet motivima seksualnosti. U zabavama krabulja i spol prestaje biti bitan ili se pak zamjenjuju uloge. U nas se muškarci vole maskirati u atraktivne žene ili pak trudnice, a nema hrvatskog sela koje ne poznaje fenomen “lažne svadbe”, u kojoj su i muž i žena ustvari maskirani muškarci. Godine 1583. u pokladnoj povorci u tada njemačkom Königsbergu, danas ruskom Kalinjingradu, u vremenu prije nego što su se raširili radikalniji oblici protestantizma, dvadeset muškaraca u povorci je nosilo kobasicu od 200 kilograma; 1664. godine u temperamentnom Napulju gospođe su bile šokirane velikim drvenim falusom “poput konjskoga” što su ga muškarci u povorci nosili po ulicama; romantičar i patnik Goethe ostao je u Rimu 1788. godine zbunjen prizorom imitiranog poroda, a renesansni Firentinci su s kola pred mladim gospođama pjevali: Naš je alat lijep, nov i koristan/ uvijek ga imam uza se/ Na sve je spreman/ Želite li, možete ga rukom taknuti. O seksualnoj dimenziji karnevala jasno svjedoči činjenica da je desetak mjeseci nakon njegova završetka broj novorođenih u praktički svim hrvatskim gradovima drastično rastao! Gradsko vijeće Zagreba u ljeto 1635. godine donosi odredbu prema kojoj se mladići bez zakonitih supruga moraju oženiti najkasnije do pokladnog utorka sljedeće godine – jer inače slijede sankcije: novčana globa ili zatvaranje njihovog obrta ili trgovine. Ni u stoljećima kasnije navike se nisu promijenile, pa se u veljači 1914. godine samo u zagrebačkoj župnoj crkvi Svetog Marka vjenčalo čak 87 parova.

2

Zabrane

Iz mraka srednjovjekovnih izvora Rijeka počinje jače svijetliti tek od početka XV. stoljeća, a odmah tada i svjedočanstva o karnevalu počinju izlaziti na vidjelo. S odlukom gradskog vijeća, koja je jedan od prvih spomena danas najvećeg hrvatskog karnevala, nije se bilo za šaliti: svatko tko maskom prekriva lice, odnosno ičim što osobu čini neprepoznatljivom, bit će kažnjen odsijecanjem ruke, visokom globom i teškim zatvorom. Zôvu karnevala nisu se umjeli oduprijeti ni svećenici, pa je tako 1718. godine morao reagirati i sam biskup: “Redovniki i žakni gredu u krabonose, u tance, kola i norije, ča je na veliki škandal ljudstva, pa se to zabranjuje i proglašuje đavolskim djelom.”

Građanska klima Rijeke karnevalu je povremeno sve više oduzimala njegov dionizijski, spontan i razbarušen karakter, pa se ni na mnogobrojne zabave pod maskama više nije moglo ići kako se je maškari prohtjelo. U pravilima ponašanja na popularnom balu u kazalištu kod gospodina Bona izričito se navodi da tijekom posljednje karnevalske noći, na pokladni utorak, maskirani ples mora biti otplesan do 23 sata, a zabranjuje se nositi “nedolične maske” i svećeničku odoru, kao i svaku vrstu oružja. Ništa drugačije nije bilo ni u (već stereotipno) temperamentnijem Splitu, gdje se 1835. godine zabranjuju “nepristojne aluzije na račun vlasti, vjere i morala”, ali i upotreba maski kao što su čudovišta i životinje jer “pretjeranim oblicima pobuđuju neugodne osjećaje, a ne radosti i veselja koje krabulje trebaju pobuđivati”. U Zagrebu se 1900. godine praktički istim rječnikom zabranjuje da se “pojave na javnom mjestu krabulji, koji bi svojom maskom vriedjale pristojnost, religiozno čuvstvo i javni moral ili koji bi javnom ruglu izvrgavale pojedine ličnosti i postojeći pravni poredak”. Zagreb pak, iako je imao vlastitu maškaranu povorku, kao i obilje maškaranih zabava i balova, nikada nije dosegao razinu atraktivnosti susjednog Samobora – na pokladni utorak vozni redovi samoborske željeznice bili su pojačani, a uvodili su se i izvanredni noćni vlakovi prema Zagrebu. Zagrebački komentatori i izvjestitelji sa samoborske povorke ogorčeno su se pitali: “A Zagreb? To naše političko i kulturno središte? Gdje je ono? I u zbilji i u šali Zagreb kao da je zadnji?”

Transformacija

Početkom XX. stoljeća riječki karneval počeo je poprimati formu najsličniju današnjoj. Na pokladni utorak tisuće ljudi preplavljivalo je Korzo i obližnje ulice – želeći vidjeti proglašenog meštra karnevala. Pokladna povorka sastojala se od mnoštva kočija, kola s alegorijskim prizorima i brodovima na kotačima, s tim da 1905. godine dolazi do radikalne promjene: osim 63 kočije te 14 karnevalskih i 6 alegorijskih kola – pojavila su se i tri automobila! Automobili su tako postupno počeli zamjenjivati kočije, a i svi ostali oblici karnevalskog ponašanja počeli su poprimati civiliziraniji oblik. Primjerice, snage reda u srednjovjekovnoj Rijeci mučile su muku s narančama koje su se obilato koristile u gađanju maškara s gradskih prozora. Početkom XX. stoljeća tog problema više nije bilo jer su južno voće zamijenili mnogo bezbolniji korijandoli ili konfeti, i to u tolikoj mjeri da ih je 1900. godine upotrijebljeno 150.000 kilograma! Komentatori u Primorskim novinama ogorčeno su naricali: “Nedopustivo ludovanje nisu mogle ni neizmjerne krvne žrtve ni teške brige ni egzistencija da ublaže, a kamo li da ih ukinu. Naša mladež nesvjesna nacionalnog našeg položaja i borbe misli i radi, kao i u predratno doba.” U Zagrebu bi se pak mnoštvo mladih na pokladni utorak sjatilo na prostor od Jelačićeva trga do Mesničke ulice, gdje je bio upriličen boj konfetima i zrnjem kukuruza, pa su neki građani ljutito izjavljivali da je Ilica postala neprohodna.

Zvončari

Dok je s jedne strane karneval sve više poprimao oblik malograđanske priredbe (primjerice, balovi pod maskama dokazuju da su i oni najbogatiji imali potrebu za maskiranjem, ali na jedan tobože fin i otmjen način), i dalje su nastavili postojati oni iskonski oblici igralačkog ponašanja u pokladnom vremenu. U tome su autentični sve do naših dana ostali zvončari – neobični čupavci koji doslovno luduju u ritmu vlastitih zvona. Njihovi su korijeni također rimski. Luperk je bio rimski bog, odbijač vukova, i posve logično – centralno božanstvo svih onih čija je egzistencija ovisila o ispaši stoke. Petnaestog veljače svake godine njemu u čast okupljali su se mladi muškarci koji su rezali kože žrtvovanih jaraca u remenje, da bi zatim vrlo oskudno odjeveni trčali na sve strane, šibajući prolaznike – naročito mlade žene, koje se tome nisu smjele opirati. Zvončari iz riječkoga kraja neupitno im nalikuju; razlika je tek u tome što zvončari ne bičuju žene, nego ih nastoje posuti čađom i pepelom. No svi su drugi elementi prisutni: ekstaza, ples, životinjske kože, alkohol… Sa zvončarima nikad nije bilo zafrkancije. Godine 1932. zapisano je da kada se halubajski zvončari na putu sretnu s nekom drugom skupinom – pod svaku cijenu nastoje uništiti njihovog pusta, lutku koju se tradicionalno “okrivljuje” i pali za sve nedaće u prošloj godini! Nasilje u karnevalu dio je sveopćeg oslobađanja emocija; u posjetu Veneciji u XVI. stoljeću jedan je Englez ustvrdio da “uveče na pokladni utorak sedamnaest bijaše ubijenih i vrlo mnogo ranjenih; osim toga kažu da je gotovo svake noći netko ubijen. I to za cijelo vrijeme karnevala”. U Londonu bi mladići naoružani toljagama, kamenjem, maljevima, ručnim pilama, zidarskim ravnalima i lopaticama – razvalili kazališta i pljačkali javne kuće, a kada bi stigli stražari, gađali bi ih kamenjem. Huliganstvo? Ne, u ovom slučaju – karneval.

Komunističke vlasti nisu voljele takve narodne ludorije. U Rijeci je karneval pod represijom nakon ’45. gotovo nestao. Zvončari se nisu dali tek tako – famozni halubajci demolirali su 1948. policijsku postaju, zaradivši kazne do devet mjeseci zatvora! Uostalom, među tri grupe koje su obnovile Riječki karneval nalazili su se upravo oni, a 1993. godine, kada je snježno nevrijeme zahvatilo povorku zaprijetivši njezinom odgodom, njihova zvona prva su probila led.

Što su maškare danas? Prije svega – još jedan proizvod supermarketa “Svijet”. Nekad motivirane tjeranjem zime i dozivanjem proljeća, poticanjem plodnosti i buđenjem prirode, tjeranjem zlih demona i pozdravljanjem umrlih predaka, danas poprimaju neka drugačija značenja. Srećom, uz sve šarenilo i turističku zabavu, karneval nije prestao biti kritičarom društvene zbilje.

Širi se karnevalska slava

I bez interneta i svih ostalih čuda moderne komunikacije glas o riječkom karnevalu širio se svijetom, i to ne samo ustima onih tisuća (ne)sretnika koji su iz Rijeke otišli preko oceana u potragu za boljim životom, nego i svjedočanstvom najuglednijeg stanovnika kojeg je Rijeka ikad imala – Fiorella La Guardie, jednog od najpoznatijih gradonačelnika New Yorka. Mladi Fiorello, koji je u Rijeci živio od 1903. do 1906. godine, nije se ustručavao uživati u onome što je Rijeka pružala, pa je tako u svojoj knjizi sjećanja iskreno zabilježio: “Nikada neću zaboraviti prvi maskirni bal u kojem sam prisustvovao u Rijeci. Nosio sam frak i bijelu kravatu. Osjećao sam se neudobno kao što se uvijek osjećam kad nosim to luckasto odijelo. Pristupila mi je maskirana djevojka ljupkog stasa, odjevena u vrlo elegantan kostim. Obratila mi se po imenu i zaplesali smo…” Je li ime ulice danas ono jedino što je od La Guardie preostalo u Rijeci?

3

Top of the Pops

Trogir – 30. travnja 1272. godine održan je prvi poznati lažni izbor kralja, glavne maske na gotovo svim hrvatskim karnevalima do danas, kada npr. Rijeka ima meštra Tonija. Uglavnom je za kralja biran neki kmet, kako bi svijet u pokladama postao totalno naopak.

Baranja – Svjedočanstvo sudionika: “Čovik nijedan neće svoju ženu ufatiti nego pajdaševu, pa se ljubu.” Treba li išta više reći o karnevalu?

Zagreb – Osim što je vrhunac “fašnika” bila igra prstenac, nešto vrlo slično Sinjskoj alci, omiljena zabava bilo je penjanje na stup s guskom; stup je bio premazan sapunom i uljem, a guska također.

Samobor – oko 1860. godine gospon Josip Kompare osnovao je skupinu maskiranih komedijaša koji su zabavljali Samobor. Stvoren je temelj karnevala kojem Purgeri nisu mogli odoljeti.

Ćićarija – maškare odlaze na vrata od kuće do kuće kùpiti darove. Ništa neobično, no ovdje se to radi i ako je netko u kući koja se posjećuje – preminuo. Samo što se glazba i pjesma tada ugase.

Retkovci, Srijem – na pokladni utorak oko 23 sata zvono s tornja javlja kraj poklada. Mladež odlazi doma dobro se najesti kolača i mesa jer su se u korizmi od toga trebali suzdržavati.

Bukovica, Dalmatinska zagora – ne postoje tamo maškare, nego čarojice, koje su očito dobro jele: “Za večeru metnu prije u lonce, a sad u bronzine pune kupusa i krmetine suve, a za najviše debele slanine”.

Split – godine 1936. list “Štandarac – listić za visti i šalu”, žalosno utvrđuje: “Nima više stari Krnjevali i Krnjevaldi. Sada su se svi bacili u visoku i duboku politiku”.

Dubrovnik – kad je bio država, vlada je pred Uskrs odlučivala je li dopušteno “sebe ugljenom ocrniti ili se preobličiti ili se napraviti Židovom”.

Fotografije: Turistička zajednica Grada Rijeke


Sve što želite znati o novim Ratovima zvijezda na jednome mjestu – drugi dio

$
0
0
the empire strikes back star wars mark hamill darth vader

Punch it, Chewie! Vrijeme je da još jednom kažemo: sve što ste željeli znati o novim Ratovima zvijezda nalazi se na jednome mjestu! Kada smo posljednji put pisali o novim Ratovima zvijezda, saznali smo mnogo lijepih stvari: od najvažnije da je Disney kupio cijelu svetu nam franšizu, preko Abramsa koji preuzima redateljsku palicu, što je na sve to rekao Joss Whedon te potvrdu da će se Harrison Ford, Mark Hamill i Carrie Fisher ponovno naći u poznatim nam ulogama. I ako ste zaboravili, Disney planira izbacivati jedan film iz franšize godišnje!

I što ima novo? Svašta, stoga krenimo!

Službeni datum premijere

Prvo da razjasnimo najbitnije i da si oslobodimo rasporede: 18. prosinca 2015. godine ne radite ništa! Provjerili smo – datum pada na petak, stoga uzmite slobodan dan, obavijestite sve prijatelje, rodbinu, muževe i žene, očeve i majke, djecu… Taj dan je samo vaš! I naš, jer upravo je to službeni datum premijere Epizode VII! Vidimo se pred nekim kinom u prepoznatljivim Star Wars majicama i odorama, mašući plastičnim svjetlosnim mačevima i oponašajući Vaderovo disanje. Jedva čekamo!

Uz datum premijere, filmski blog schmoesknow.com nedavno je objavio kako su iz više izvora saznali da će se službeni raspored snimanja Epizode VII odvijati od sredine svibnja do kraja rujna ove godine. Drugim riječima, nakon završetka snimanja Abrams i cijeli produkcijski tim imaju više od godinu dana da stvore cijeli Star Wars svemir. Nanovo.

Osim samoga rasporeda, ova vijest raduje i zbog činjenice da bi uskoro mogli doznati točne, potvrđene informacije o glumačkoj postavi!

A kakve smo sve glasine slušali posljednjih deset mjeseci?

Cumberbatch…

Reći ćemo samo: Khan! Pardon. Sherlock! Ne, ne… Benedict Cumberbatch! Početkom rujna prošle godine internetskim su valovima počele kružiti prve glasine o mogućim glumcima koji bi se mogli pojaviti u vašim omiljenim jedi, sith, stormtrooper odorama, a jedna od onih koja je najviše odjeknula bila je – Benedict Cumberbatch!

Prema portalu FilmChronicles.com, čeka se samo trenutak kada će Cumberbatch potpisati sudbonosno da, a uzevši u obzir da se on i Abrams već vrlo dobro slažu u poslovnom smislu, ova se glasina činila sve izglednijom. Kako je odlično naveo autor s bloga GeekTyrant, ako se zaista ovo ostvari, Benedict bi mogao osvojiti quest Quadfecta of Geekdom zahvaljujući ulogama u Zvjezdanim stazama, Sherlocku, Hobitu i Ratovima zvijezda

A koga bi glumio? Zlikovca, naravno. Nekog Sitha, koji će se, opet prema glasinama, provlačiti kroz cijelu novu trilogiju. Naravno, strani su mediji odmah skočili na poznatoga glumca koji je imao za reći sljedeće: ”Jednostavno je. J. J. i ja smo već surađivali i stvarno bih volio ponovno raditi s njim. No nikakva ponuda nije stigla…”

Ostajemo čekati službenu potvrdu samoga Disneya, no morate priznati, Cumberbatch bi uistinu bio savršen izbor za lorda Sitha, pogotovo nakon odlične uloge Khana.

Još glumaca…

Dakle, osim glasine oko Cumberbatcha i potvrđenih Hamilla, Forda i Fisher, jedan od prvih koji je potvrdio da će ići na audiciju za ulogu u novim Ratovima zvijezda jest mladi glumac Michael B. Jordan, koji će glumiti u novome filmu o Fantastičnoj četvorci. Uz Jordana, spominju se i Matt Smith, inače jedanaesti Doktor Who, te zvijezda filma X-Men: First Class Jason Flemyng, koji je na svom Instagram profilu objavio fotografiju tajanstvenog filmskog scenarija uz poruku: ”Pint of Stella and Star Wars script! That’s me sorted till 5!”. Ne znamo kada, ali ta je objava poslije, isto tako tajanstveno, obrisana.

Krajem 2013. i početkom ove godine čuli smo za još dvije zanimljive glumačke glasine. Jedna je da se Abrams sastao s mladim britanskim glumcem Jackom O’Connellom, koji bi se trebao pojaviti i u novome nastavku filma 300.

Druga, a možda i najzanimljivija glasina, stara svega mjesec dana, glasi da je mladi glumac Jesse Plemons, domaćoj publici poznat kao Todd iz posljednje sezone kultne serije Na putu prema dolje (Breaking Bad), već snimio svoj audicijski video te ga proslijedio Abramsu.

Ako je vjerovati portalu TheWrap.com, ono što se ističe među ostalim glasinama jest da bi Plemons mogao dobiti neku od glavnih uloga. Gledajući ga kako glumi, jednostavno nam se čini kao idealan za ulogu sina Lukea Skywalkera. Pa, pogledajte ga samo!

No što se zbiva iza kamera?

Kraj listopada 2013. označio je i kraj suradnje sa scenaristom Michaelom Arndtom, a izrada scenarija pala je u ruke samoga Abramsa te Lawrencea Kasdana, producenta kultnoga filma Imperij uzvraća udarac iz 1980. Znači, čovjek zna posao, a Abrams očito zna koga postaviti na ključne pozicije.

”Vrlo je malo ljudi koji razumiju Ratove zvijezda i jako smo uzbuđeni što je Larry s nama!”, izjavila je Kathleen Kennedy za StarWars.com.

”Raditi s Michaelom bilo je neponovljivo iskustvo i definitivno ćemo u budućnosti surađivati s njime jer on je jedan od najboljih pisaca današnjice!”, izjavio je o bivšem kolegi Arndtu redatelj J. J. Abrams te na pitanje zašto je tek sada počeo pisati scenarij za Epizodu VII odgovorio: ”Surađivanje s Larryjem na novome nastavku Ratova zvijezda nešto je što se ne odbija!”

A gdje je R2?

Sredinom prosinca prošle godine objavljen je možda najbolji gikovski tvit godine! @bad_robot objavio je sljedeće:

 

Da, R2 službeno je opet u igri i osim samoga filma jedva čekamo još ovakvih tvitova iz backstagea!

A film se zove…

Neki internetski portali navode kako će se najnoviji nastavak Ratova zvijezda zvati Return of the Sith ili Rise of The Jedi, dok Google prikazuje mogući naslov New Dawn. Portal TalkBacker.com govori o glasini iz samoga Disneya prema kojoj se najčešće spominje A New Dawn. Vrijeme će pokazati.

Millennium Falcon i kantina

Zamislite samo kultni brod Hana Sola u punoj veličini! E pa upravo takav je izgrađen, kao i cijela unutrašnjost broda, i trenutačno se nalazi negdje u Pinewoodovim studijima u Engleskoj. Kako prenosi GeekTyrant.com, Yahoo piše da je Abrams bio taj koji je naručio ovaj Falcon set. Toplo se nadamo da ćemo pravi Millennium Falcon jednoga dana vidjeti uživo!

Osim Falcona, TalkBacker.com piše o još dvije građevine izgrađene u Pinewoodu za potrebe filma: neka vrsta elektrane i set poznate kantine! Znate o čemu je riječ, zar ne?

Rezime?

Datum premijere je 18. prosinca 2015., Arndt više ne piše scenarij, Abrams i Lawrence sada su glavni krivci za priču, izgrađen je Millennium Falcon u punoj veličini, a moguće uloge mogle bi zadesiti Benedicta Cumberbatcha, Jesseja Plemonsa, Matta Smitha i Jacka O’Connella.

Nekako se najviše nadamo da će se film zvati A New Dawn, a najnovije glasine spominju Garyja Oldmana te Judi Dench u ulozi Mon Mothme.

Bonus samo za fanove: 

Instrumenti koji su obilježili glazbu (1. dio)

$
0
0
gitara

Da nisu imali ove, vjerojatno bi svoje evergreene odsvirali na nekim drugim instrumentima, ali ovako su upravo ovi komadi drveta i nešto elektronike ton po ton gradili zapadnjačku kulturu tijekom dvadesetog stoljeća.

Alat zanata, čarobni sastojak, izvor inspiracije ili pak frustracije, statusni simbol, revolucionarni izum. Svaki od ovih instrumenata u znalačkim je rukama, osim pjesama koje su postale klasici, donio nešto novo svijetu glazbe, ali i ostavio trag u popularnoj kulturi. Pročitajte kako se, nošena ovim spravicama, razvijala glazba u vremenu kada je bila najvažniji i daleko najzabavniji masovni medij.

Gibson ES-150

Gitara Gibson ES-150 postavila je temelje “električne revolucije”. Bila je to prva električna gitara koja je doživjela značajniji komercijalni uspjeh. ES stoji za Electric Spanish (ES-150 je tzv. Spanish-style električna gitara – izgledom gotovo jednaka španjolskoj tj. klasičnoj gitari), a 150 označava cijenu koja je u vrijeme izlaska gitare na tržište iznosila oko 150 američkih dolara (u paketu s pojačalom i gitarskim kabelom). Gitara je krenula u proizvodnju 1936., a popularizirao ju je džez-gitarist Charlie Christian oko 1939. godine.

Dok je gitara prije bila uglavnom prateći instrument u džez-glazbi, ES-150 svojim je elektromagnetom (eng. pickup) omogućila gitaristima da budu glasniji od ostatka džez-ansambla te tako preuzmu vodeću ulogu u džez i swing aranžmanima.

Charlie Christian: Swing To Bop (1941.)

Hammond orgulje

Dvadesete i tridesete godine prošloga stoljeća bile su zlatno doba džeza i swinga. Tu su glazbu često izvodili tzv. big band-sastavi (od 12 do 25 članova: 5 saksofona, 4 trube, 4 trombona, ritam-sekcija, gitaristi, basist, klavirist). Godine 1934. Laurens Hammond prijavio je patent za electrical musical instrument koji danas znamo pod nazivom “Hammond organ”. Džez i swing glazbenici ubrzo su uvidjeli kako bogat zvuk Hammond orgulja može zamijeniti veći dio masovnog big band-orkestra, omogućujući sastavima da imaju manji broj članova te tako srežu troškove i imaju više gaža.

Hammond orgulje prvotno su bile namijenjene crkvama, kao jeftinija alternativa pravim orguljama. Godine 1916. Laurens Hammond dobio je diplomu iz strojarstva i počeo eksperimentirati s raznim izumima (sat na navijanje, 3D naočale, stol za bridž). Međutim, 1930-ih svijet pogađa Velika depresija i njegovi dotadašnji izumi prestaju mu donositi novac, stoga je profit morao potražiti s izumima u drugim poljima. Za 15 dolara kupio je rabljeni klavir i spojio ga s električnim alternatorom koji je proizvodio zvuk (eng. tonewheel). Kako bi uštedio, na instrument je montirao 25 umjesto standardne 32 pedale. Prema proračunima, do 1966. Hammond orgulje nalazile su se u oko 50 tisuća crkava.

Oglašavanje ovog instrumenta u početku nije bilo usmjereno prema glazbenicima jer Hammond na tom tržištu nije vidio zaradu. Zaista, “orguljaški puristi” bili su kritični prema Hammond orguljama jer su im tonovi bili “prečisti”, za razliku od tradicionalnih orgulja čije su cijevi proizvodile male varijacije u visini tona, što im je davalo draž. S druge strane, džez-glazbenici nisu u tome vidjeli problem te su prigrlili Hammond orgulje zbog njihove relativno male veličine i bogatoga zvuka.

Jimmy Smith: Walk On The Wild Side (1962.)

Među prvim kupcima Hammond orgulja bili su Henry Ford, Eleanor Roosevelt i George Gershwin. Zvuk Hammond orgulja nije nestao opadanjem popularnosti džeza i swinga, već su ga preuzeli glazbenici koji su godinama poslije svirali tradicionalni rhythm and blues, rock, reggae i progresivni rock (jedan od najpoznatijih primjera je Jon Lorde čiji je zvuk Hammond orgulja, inspiriran Walk On The Wild Side Jimmyja Smitha, obilježio rad grupe Deep Purple).

Prepoznatljivi Hammond zvuk dominira uspješnicom Gimme Some Lovin’ (u originalnoj verziji The Spencer Davis Group):

Hammond orgulje možete čuti i u ovoj izvedbi No Woman No Cry (Bob Marley and the Wailers) u Lyceum Theatreu u Londonu:

Fender Telecaster

Hammond orgulje dovele su do prerasporeda članova u glazbenom sastavu, a ES-150 omogućila je gitaristima da dođu u prvi plan. Ove su promjene rezultirale novim trendovima u popularnoj glazbi: pada popularnost džeza, a publiku sve više zanimaju dinamičniji žanrovi kao što su rockabilly, country, folk i blues. Sve ovo (i još ponešto) spojit će Elvis Presley, a preuzeti i razviti Beatlesi, no za to će im prvo trebati prava električna gitara.

Elektroakustični hibrid ES-150 potaknuo je mnoge gitariste da na svoje klasične gitare montiraju elektromagnet (pickup) i spoje ih na pojačalo kako bi zvučale glasnije. Osim glasnoće, veće razlike u zvuku između klasične gitare i klasične gitare spojene na pojačalo nije bilo, niti je ikome prioritet prilikom prelaska na “električnu gitaru” bila razlika u tonu instrumenta. To je 1950. promijenio Leo Fender svojim Telecasterom.

Za razliku od dotadašnjih gitara, Fender je svoje električne gitare proizvodio u dijelovima, po principu klasične manufakture, radi brže proizvodnje i lakše zamjene oštećenih dijelova. Za razliku od Gibsonovih gitara čiji su vratovi zalijepljeni za tijelo, Telecasterov se vrat za tijelo pričvršćuje vijcima. Gitare Fender izrađivale su se iz različitih vrsta drveta i imale drukčiji dizajn elektronike od Gibsona, što je rezultiralo posebnim Telecaster tonom: ovisno o odabiru pickupa, Tele proizvodi vrlo prepoznatljiv twang, svijetao i oštar, ili pak mekši, topliji bluesy zvuk. Telecasterov dizajn otvorio je gitaristima nove kreativne mogućnosti, poput dugačkog sustaina i “mikrofonije” (eng. feedback, odnosno microphonic feedback).

Izvorno ime gitare bilo je Broadcaster, no kompanija Gretsch (danas u vlasništvu Fendera) zaprijetila je tužbom zbog prevelike sličnosti naziva novog Fenderova modela i njihova zaštitnog znaka linije Broadkaster. Fender je kao novi igrač na tržištu bio primoran popustiti i preimenovati svoju novu gitaru, a za inspiraciju mu je poslužio novi medij u usponu – televizija. Gitare proizvedene u razdoblju od trenutka zabrane korištenja imena Broadcaster do pronalaženja alternative u imenu Telecaster danas se popularno nazivaju Nocasteri.

Fleksibilnost, izdržljivost, funkcionalni, modularni dizajn i pravi električni zvuk učinili su Telecaster prvim izborom session-glazbenika, a ubrzo su i pop-zvijezde poželjele iskušati moćni, prodorni zvuk električne gitare pred velikom publikom. George Harrison je na snimanju albuma Let It Be koristio vlastiti custom Telecaster, a Keith Richards na svom je Micawber Telecasteru smislio brojne riffove koji su postali klasici. Premda se uglavnom mogao vidjeti s modelom Les Paul ili dvovratim SG-jem, gitarsku solažu na Stairway To Heaven Jimmy Page odsvirao je na Telecasteru (koji je bio poklon Jeffa Becka). Bruce Springsteen i Joe Strummer jedni su od gitarista koji su tijekom cijele karijere ostali vjerni Telecasteru.

Joe Strummer u spotu za Rock The Casbah “svira” svoj crni Telecaster na kojemu je naljepnica s natpisom Ignore Alien Orders:

Karakteristični Telecaster twang dobro se čuje na solaži Queenove Crazy Little Thing Called Love – napisao ju je Freddie Mercury 1979. u čast Elvisu Presleyu koristeći jedina četiri gitarska akorda koja je znao (poznata je priča da je ovaj hit napisao u deset minuta – u kupaonici!), a odsvirao Brian May na Telecasteru što mu ga je za tu priliku posudio bubnjar benda Roger Taylor:

Gibson Les Paul

Pritisnut konkurencijom iz Fendera, Gibson kreće u potragu za svojom solid-body gitarom (ES-150 je, kao i svaka klasična gitara, tzv. hollow-body, gitara šupljeg tijela). Našao ju je 1952. u suradnji s džez-gitaristom Lesom Paulom, modificirajući jedan od njegovih prototipa električne gitare i ponudivši ga široj javnosti pod imenom poznatoga glazbenika. Uz gore navedene razlike, Gibsonov Les Paul imao je nešto tradicionalniji izgled od Telecastera, oblikom je bliži klasičnoj gitari i svojem modelu ES-150. Među ljubiteljima gitara vode se prepirke oko zasluga samoga Lesa Paula za razvoj gitare koja danas nosi njegovo ime, no sigurno je da je nepopravljivi showman Les tražio da u ponudi bude model zlatne boje, ne samo da svjetluca na pozornici već i kako bi se naglasilo da je riječ o vrhunskom proizvodu. Les Paul se mogao kupiti i u drugim kombinacijama boja, karakteristične su tzv. flame maple i quilt maple varijante, za razliku od gitara Fender koje su bile jednobojne, u bojama nalik onima za automobile.

Međutim, krajem pedesetih slabi zanimanje za ovaj model. Težak, skup, zastarjeloga i dosadnoga dizajna gubi tržišnu bitku sa Stratocasterom, novim Fenderovim modelom. Godine 1961. Gibson radi redizajn svog starog modela bez znanja Lesa Paula, predstavljajući lakši, moderniji, privlačniji SG (Solid Guitar). No već 1964. Les Paul se lagano vraća na scenu u rukama Keitha Richardsa i, godinu dana poslije, Erica Claptona. S vremenom se sve više gitarista odlučivalo za model Les Paul iz kasnih pedesetih, među kojima i Jeff Beck, Mick Taylor te Jimmy Page, koji su ovoj gitari osigurali kultni status.

Eric Clapton svoj je primjerak gitare Les Paul darovao Georgeu Harrisonu koji mu je dao ime Lucy, a na njoj je odsvirana While My Guitar Gently Weeps (ali nije je svirao Harrison, nego Clapton) – u ovoj pjesmi možete čuti i Hammond orgulje:

Jimmy Page i njegov Number One, Sunburst Les Paul iz 1959.:

Fender Stratocaster

Kao što je spomenuto u odlomku o Lesu Paulu, sredinom pedesetih na tržištu se pojavljuje Fenderov model Stratocaster koji je s godinama postao ikona pop-kulture i priskrbio si titulu najprepoznatljivijeg (i najimitiranijeg) modela električne gitare u povijesti.

Jedan od prvih gitarista koji su koristili Stratocaster bio je Buddy Holly.

Široka ponuda boja u kojima je dolazio Strat učinio ga je popularnim među surf rockerima (The Beach Boys), ali oni nisu jedini koji su rano posegnuli za novim Fenderovim modelom. Jedan od pionira bio je i Hank Marvin, koji je toliko popularizirao zvuk ove gitare da su je mnogi, uključujući Beatlese, namjerno izbjegavali (ali i oni su poslije koristili Stratocaster na Help! i Rubber Soul).

Hank Marvin (The Shadows): Apache

Pod utjecajem Buddyja Hollyja, Hanka Marvina i Buddyja Guya našao se i Eric Clapton koji je, nakon što je 1968. darovao Harrisonu njegovu Lucy, 1969. počeo koristiti Stratocastere i više nije prestao, postavši jedan od najvećih Fenderovih ambasadora.

Stratocaster je stekao popularnost zahvaljujući prepoznatljivom izgledu, ali i zvuku. Dok je Telecaster obično imao dva pickupa, Stratocaster ih ima tri, što gitaristu omogućuje odabir između pet različitih zvukova. Poslije mu je dodana i tremolo-ručica za još kreativnih mogućnosti, a dizajnom se razlikovao od Telecastera svojim glatkim i zaobljenim konturama s udubljenjem na gornjem dijelu stražnje strane (“mjesto za pivski trbuh”) i nagibom s prednje, za ugodniji položaj ruke prilikom sviranja.

Kao gitarista koji je tijekom karijere koristio obje gitare, Erica Claptona često pitaju da presudi u vječnoj borbi giganata – koja je bolja, Les Paul ili Stratocaster? Bez puno dileme Clapton se odlučuje za Strat, odajući priznanje Leu Fenderu riječima: “Ne može bolje od Stratocastera”.

Popis gitarista koji sviraju isključivo Fender Stratocaster vrvi velikim imenima: David Gilmour, Jeff Beck, Mark Knopfler, Eddie Van Halen, Stevie Ray Vaughan, Yngwie J. Malmsteen, Ritchie Blackmore, Richie Sambora, John Mayer, a ne bi bilo uredu preskočiti ni Jimija Hendrixa iako ju je svirao naopako.

The Jimi Hendrix Experience: Foxy Lady (live 1968.)

Način na koji je ljevoruki Hendrix svirao svoj Stratocaster namijenjen dešnjacima imao je presudni značaj za njegov prepoznatljiv zvuk i čestu uporabu tzv. Hendrix akorda: s obzirom na to da je gitaru svirao okrenutu naopako, palcem je mogao zahvatiti najviše žice i tako svirati akorde koji imaju džezerski prizvuk, ali na Jimijevu distorziranom Stratu zvuče sasvim drukčije.

Mnogi tvrde da je Hendrix najveći instrumentalist u povijesti rock-glazbe – njegovo sviračko umijeće proširilo je granice mogućnosti električne gitare u razmjerima koje nitko dotad nije mogao ni zamisliti. Za stvaranje svog psihodeličnog zvuka izvlačio je maksimum iz instrumenta, ali i upotpunjavao te umnožavao njegove mogućnosti dodatnom opremom. Hendrix umire 1970., a godina koja slijedi donosi nagovještaj nove revolucije – prvi mikroprocesor.

Strah od e-čitanja

$
0
0
e-reading-1

Često sam s prijateljima raspravljala o elektroničkim knjigama i njihovom „suparništvu“ s običnim papirnatim izdanjima i – tvrdoglava kakva jesam – nijedan argument nije mi bio dovoljno dobar da me uvjeri u prednost elektronike nad papirom. Moji su protuargumenti, doduše, redom bili teorijske prirode, budući da svih ovih godina nisam primila nijedan e-čitač u ruke. Slobodno bi se moglo reći da sam dijelom govorila napamet, poznajući samo jednu stranu priče, ali tako je sa svim radikalima – sigurni su u nepogrešivost svojih uvjerenja i odbijaju bilo kakvo racionaliziranje i razumna objašnjenja. Vjerujem da je to nešto blisko ljubavi i vjeri.

No nikad ne škodi iskušavati vlastite granice i propitivati vlastita uvjerenja, pa sam tako odlučila isprobati – ne jedan, nego čak tri čitača elektroničkih knjiga. Rezultat tog pokusa ovaj je tekst, koji preporučujem čitati više kao dnevnik novog i znatiželjnog korisnika nego recenziju kvalificiranog stručnjaka na polju e-knjiga. I prije svega kao osvrt tvrdoglavog i tradicionalnog knjigoljupca kojem su papirnate knjige – svetinja.

Kindle 3

Primivši konačno Kindle u ruke, nisam naglo postala preobraćenica. Moje romantičarske ideje o čitanju i knjigama teško da će se ikada promijeniti. Još uvijek vjerujem da je knjiga mnogo više od naslova i teksta, jer zašto bi se inače toliko vremena i pažnje posvećivalo njezinom uređenju, izgledu i formi? Pa ipak, premda me nitko ne može uvjeriti da su papirnate i elektroničke knjige jedno te isto (u smislu posjedovanja i njihovog fizičkog postojanja), mogu priznati da je Kindle jedna jako zgodna naprava koja knjigoljupcima može biti od velike koristi. Eto, izrekla sam to. Kindle je zgodan. Malen je, tanak i lagan i lako se njime rukuje – i da mi ga netko pokloni, ne bih ga bacila.

Ali isto tako ne bih automatski cjelokupnu svoju biblioteku zamijenila e-bibliotekom, niti bih prestala kupovati obične knjige. I služila bih se Kindleom samo u situacijama kad bi mi to predstavljalo očitu prednost pred papirnatom knjigom. Recimo, na putovanjima, kad su kovčezi već ionako prenakrcani odjećom i kozmetičkim potrepštinama. Ili na svakodnevnom putovanju gradskim prijevozom na posao i s posla – navikla sam čitati više knjiga odjednom i zna se dogoditi da knjiga koju sam ponijela sa sobom ne odgovara mom trenutnom raspoloženju, što bi Kindle s brojnim naslovima za biranje na licu mjesta elegantno mogao riješiti.

Budući da nikada nisam imala problema izdvojiti nijednu količinu novca za knjigu koju želim, niska cijena elektroničkih izdanja ne igra mi nikakvu ulogu, premda shvaćam da je mnogima to ključan argument u korist e-knjiga. Isto je tako važno napomenuti da Kindleova baterija traje i dvadesetak dana bez punjenja, te da Kindle koristi tehnologiju e-tinte, koja u novoj generaciji uređaja omogućava čak 16 nijansi sive boje i odličan kontrast. Ali nema pozadinskog osvjetljenja, pa vam je za čitanje potrebno vanjsko svjetlo, baš kao i za čitanje obične knjige. Postoji mogućnost biranja fonta i razmaka među redovima, podcrtavanja dijelova teksta i bookmarkiranja, kao i vodoravne ili okomite opcije čitanja – međutim, nije mi bilo do silnog tipkanja kako bi se te opcije namjestile (kod dulje uporabe vjerojatno bih naučila kratice za sve njih), pa sam Kindle najviše koristila u njegovom defaultnom izdanju.

Zaključak: Ako bih ga dobila, koristila bih Kindle, ali samo u situacijama kad se baratanje papirnatim knjigama pokaže nezgrapnim, primjerice na putovanjima. Inače osobno ne vidim previše razloga zašto bih obične knjige zamijenila Kindleom, premda priznajem da onima koji vole čitati e-knjige može biti od velike koristi, a i izgleda fenomenalno, umotan u šarenu zaštitnu foliju.

Tehnikalije:

Cijena: 139 dolara
Zaslon: 6″ e-papir
Rezolucija: 600 x 800 piksela
Dimenzije: 190 mm x 123 mm x 8,5 mm
Masa: 241 gram
Trajanje baterije: 3-4 tjedna
Kapacitet: 3 GB
Podržani formati: Kindle (AZW), TXT, PDF, Audible (Audible Enhanced (AA, AAX)), MP3, MOBI, PRC; HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP kroz konverziju
Web: amzn.to/planb-kindle

iPad

Iskustvo čitanja knjiga na iPadu uvelike se razlikuje od čitanja na Kindleu. Prva i osnovna razlika, za nekoga poput mene, jest u tome što Kindle služi isključivo za čitanje knjiga, dok je iPadu to samo jedna od mnogih značajki. Da, volim knjige, ali imam i drugih interesa, a kad ti je sve podastrto doslovno nadohvat ruke, teško je tome odoljeti. Računalne igre, Twitter i Facebook te brojni časopisi u svojim privlačnim i uzbudljivim iPad-izdanjima – samo su neke stvari kojima sam se željela pozabaviti prije nego što se bacim na čitanje. I jedan od zaključaka koje sam izvukla iz tog iskustva jest da se igra Angry Birds može igrati nevjerojatno dugo – u pitanju su sati! – a da ti ni mrvicu ne dosadi.

Glavni argument koji se poteže u korist Kindlea, kad ga se uspoređuje s iPadom za potrebe čitanja, jest taj da iPad ima reflektirajući zaslon – koji navodno napreže oči i nije pogodan za čitanje na suncu. Vremenski uvjeti za trajanja mog istraživanja nisu mi, nažalost, omogućili da ispitam iPad po jarkome suncu (a taj potencijalni problem može riješiti „screen protector“), no što se ostalog tiče, nisam imala problema sa čitanjem ni naprezanjem očiju. To bi se možda moglo objasniti i činjenicom da većinu dana ionako provodim za računalom, pa su mi se oči već navikle na buljenje u zaslon, međutim to je u mojem svijetu ključni argument protiv iPada – kad već cijeli dan provodim pred zaslonom računala, zadnje što mi treba jest opuštati se na isti način.

e-reading-2

No sámo čitanje na iPadu zapravo je sasvim zadovoljavajuće iskustvo. Knjige mogu biti „otvorene“ na jednoj ili dvije stranice, ovisno okrene li se iPad okomito ili vodoravno, moguće je birati jačinu osvjetljenja, pa čak i vrstu „papira“ na kojem je sadržaj reproduciran. Ujedno je odabir vrste i veličine fonta brz i mnogo jednostavniji nego kod Kindlea, isto kao i funkcije bookmarkiranja, obilježavanja i pretrage teksta. S druge strane, sam uređaj je masivniji i pogodniji je za čitanje kada je oslonjen na neku površinu nego da ga se samo drži u rukama. Sa čitanjem u mraku, uz samo pozadinsko osvjetljenje iPada, opet nisam imala nikakvih problema, premda čitanje u krevetu nije bilo pretjerano udobno – zbog mase uređaja. Naravno, ni kod jednog od ovih uređaja ne dolazi u obzir čitanje u kadi, a da se odlazak na plažu sa skupim iPadom pod miškom niti ne spominje.

Zaključak: iPad bih kupila zbog svega ostalog što nudi (posebno zbog čitanja raznih časopisa), ali ne primarno radi čitanja knjiga, premda bih tu funkciju koristila u slučaju kad bi mi bolje odgovarala od čitanja na papiru.

Tehnikalije:

Cijena: između 3.900 i 6.400 kuna, ovisno o modelu i tipu veze
Zaslon: 9,7″ s LED pozadinskim osvjetljenjem
Rezolucija: 1.024 x 768 piksela
Dimenzije: 242,8 mm x 189,7 mm x 13,4 mm
Masa: 0,68 kg (Wi-Fi model) / 0,73 kg (Wi-Fi + 3G model)
Trajanje baterije: 9-10 sati
Kapacitet: 16, 32 ili 64 GB
Podržani formati: ePub i PDF
Web: www.apple.com/ipad

BeBook One

Jedan od argumenata ljudi koji zagovaraju e-knjige jest i taj da obične knjige zauzimaju mnogo mjesta, što je definitivno činjenica. Kao netko tko knjige drži na svakoj dostupnoj površini u stanu, slažem se da skupljanje knjiga može postati zagušujuće i da je kad-tad potrebno suočavanje s rješavanjem dijela zbirke. E-knjigoljupci zagovaraju sljedeću taktiku: opsesivno kupovanje e-knjiga i skupljanje samo onih papirnatih izdanja koje vam nešto znače i koje želite pokazivati drugima. Budući da nemam običaj kupovati knjige koje me ne zanimaju i koje ne želim čitati ili pokazivati na polici, opet ne vidim razloga zašto bih se prebacivala na čitač, pogotovo kad mi osobno hrpice knjiga oko glave nimalo ne smetaju.

No kad bi mi se ta tvrdoglava glava ipak predomislila i kad bih se ipak odlučila za kupovinu e-čitača, a ne bih se željela „isprsiti“ za Kindle, BeBook One bila bi solidna opcija, koja nudi više-manje sve što je potrebno za čitanje knjiga. BeBook One je, doduše, teži od Kindlea, a premda omogućuje instalaciju bilo kojeg fonta, što je poprilično zgodna funkcija, fontovi se mogu mijenjati samo na razini cijelog čitača, no ne i posebno za tekstove. Jednako kao kod Kindlea, zaslon koristi tehnologiju e-tinte i ima zadovoljavajući kontrast, no stranice se „listaju“ uočljivo sporije. BeBook podržava čak dvadesetak formata, od kojih PDF, ePub i RTF imaju najkvalitetniji prikaz. Ažuriranja se mogu besplatno downloadati, a u ponudi su i razni simpatični dodaci za uređaj, poput šarenih zaštitnih korica ili memorijskih kartica.

Baterija je dugotrajna, moguće je bookmarkiranje stranica, zumiranje, kao i preskakanje na određene stranice i poglavlja, a svidjela mi se i opcija pregleda posljednjih otvorenih knjiga. Zapravo mu nisam uspjela naći neku konkretnu manu (osim veće mase uređaja i sporijeg listanja stranica) zbog koje bih radije preporučila Kindle umjesto BeBooka, osim ako vam zastarjeli izgled nije veliki faktor. No zato postoji osuvremenjena (ali i skuplja) verzija, BeBook Neo, koja ujedno ima Wi-Fi konekciju i touch screen.

Zaključak: Kao i kod Kindlea, koristila bih BeBook u situacijama kada je čitanje na čitaču pogodnije nego listanje papira, no dok takve situacije ne postanu svakodnevna potreba, ne vjerujem da ću se prebacivati na e-knjige. BeBook je simpatičan i solidan čitač i vrijedi ga isprobati ako se namjeravate upustiti u pustolovinu e-čitanja.

Tehnikalije:

Cijena: 130 dolara
Zaslon: 6″ e-papir
Rezolucija: 600 x 800 piksela
Dimenzije: 184 mm x 120 mm x 10 mm
Masa: 220 grama
Trajanje baterije: 2-3 tjedna
Kapacitet: 512 MB
Podržani formati: PDF, MOBI, PRC, ePub, LIT, TXT, FB2, DOC, HTML, RTF, DJVU, WOL, PPT, MBP, CHM, BMP, JPG, PNG, GIF, TIF, RAR, ZIP, MP3.

 

Ovaj je tekst prvi puta objavljen u tiskanom izdanju planb magazina 2011. godine.

Najbolji filmovi koji nisu snimljeni

$
0
0
Stanley-Kubrick

Da je snimanje filmova mukotrpan posao, najbolje svjedoče legendarni primjeri Apokalipse danas, koja je u konačnici ipak snimljena, te Don Quijotea Terryja Gilliama koji na kraju nikada nije završen. Slijede filmovi koji bi sigurno bili sjajni da su zaživjeli na velikom platnu.

Srce tame – Orson Welles

Hvaljeni roman Srce tame Josepha Conrada svoju je najbolju (premda prilično slobodnu) adaptaciju dobio u Apokalipsi danas, no unatoč tome bilo bi zanimljivo vidjeti verziju koju je godinama ranije pripremao Orson Welles. Naime, on je već bio u ozbiljnim pripremama za taj film, imao je završen scenarij (duži od 180 stranica, što tih godina nije bilo uobičajeno) i odabrane glumce, ali pokazalo se da je taj monumentalno zamišljeni spektakl u konačnici bio preskup pa je Welles dobio odbijenicu od šefa studija RKO.

Nisu se mogli dogovoriti ni oko idućeg projekta, pa se Welles odlučio za plan B i odabrao novi projekt kojim će debitirati kao filmski redatelj. Radilo se o Građaninu Kaneu, što se pokazalo najboljim mogućim rezervnim planom jer je taj film postao najpoznatiji naslov Wellesove karijere (i jedan od najpoznatijih filmskih naslova općenito).

Napoleon – Stanley Kubrick

Kubrick je tijekom godina mahnito kupovao autorska prava za brdo romana koji su mu se svidjeli, što pokazuje i gomila kutija prepunih ideja i scenarija koje su ostale na njegovu imanju. Stoga ne čudi da je prikupio i priličan broj filmova koje nije stigao realizirati (Spielberg je završio AI, od filma o užasima holokausta odustao je nakon Schindlerove liste itd.), ali ovaj je projekt svakako izgledao najzanimljivije.

Nakon uspjeha Odiseje u svemiru, Kubrick se entuzijastično bacio na pripreme za snimanje filma o Napoleonu Bonaparteu kojim je oduvijek bio fasciniran. Navodno je tijekom priprema filma i pisanja scenarija bio toliko opsjednut njime da se hranio isključivo hranom s jelovnika kakav je nuđen malenom ratobornom Korzikancu.

Kubrick je s ekipom izvidio lokacije, napravio rekonstrukcije Napoleonovih bitki, a planirao je snimati u Rumunjskoj uz pomoć tamošnje vojske koja mu je obećala dati 50 tisuća vojnika (od čega deset tisuća konjanika). Za uloge Napoleona i Josephine odabrao je Davida Hemmingsa (navodno je razmišljao i o Jacku Nicholsonu) i Audrey Hepburn, te se hvalio kako će Napoleon biti najbolji film ikada snimljen.

Na kraju je predviđen budžet bio viši nego što su producenti bili spremni osigurati, pogotovo što je tih godina propalo nekoliko povijesnih filmova, pa je MGM odustao od snimanja. Kubrick je svoje opsežno istraživanje iskoristio tijekom snimanja Barryja Lyndona, ali nikada nije odustao od filma o Napoleonu te je krajem osamdesetih rekao kako nije spreman odreći se projekta za potrebe kojeg je pročitao gotovo 500 knjiga. Jednako tako je smatrao da nije snimljen nijedan značajan film o tom legendarnom vojskovođi. Prošle je godine njegov prijatelj Steven Spielberg najavio snimanje serije koja će se temeljiti na Kubrickovu scenariju.

The Short Night – Alfred Hitchcock

Poput Kubricka i Hitchcock je tijekom karijere duge više od pola stoljeća nakupio priličan broj nerealiziranih projekata, a posljednji film na kojemu je radio svakako je zvučao vrlo intrigantno. Radilo se o adaptaciji istoimenog špijunskog romana Ronalda Kirkbridea o napetom lovu na dvostrukog agenta, a Hitchcock je imao namjeru snimiti realističnu verziju Jamesa Bonda. U glavnim je ulogama Hitch vidio Clinta Eastwooda i Seana Conneryja, a odabrao je i Liv Ullmann, Cathérine Deneuve i Waltera Matthaua.

Na samom je projektu redatelj radio više od tri godine te je promijenio nekolicinu scenarista, a u konačnici je bio zadovoljan verzijom koju je napisao David Freeman. Međutim, tijekom pretprodukcijske faze redatelj se zbog narušenog zdravlja odlučio povući u mirovinu, te je ubrzo i preminuo.

Lenjingrad – Sergio Leone

Neposredno nakon snimanja filma Bilo jednom na Divljem zapadu, Sergio Leone naletio je na knjigu Timesova novinara Harrisona Salisburyja, The 900 Days: The Siege of Leningrad, koja detaljno opisuje sve užase te epske bitke. Tako se rodila ideja o snimanju ljubavne priče koja se odvija tijekom opsade grada, a za protagoniste ima američkog snimatelja koji tamo zaglavi uoči napada i rusku djevojku (”Zamislite Zameo ih vjetar”, govorio je Leone).

Film se trebao snimati u tadašnjem SSSR-u kamo je Leone nekoliko puta odlazio na dogovore, glavna uloga bila je namijenjena Robertu De Niru, a glazbeni score napisao je (ali ga nikada nije snimio) njegov stalni suradnik Ennio Morricone. Čak se i politička klima mijenjala, što mu je išlo na ruku pa je Leone bio sve odlučniji u svojoj namjeri te je do kraja 1988. osigurao budžet od 100 milijuna dolara u koprodukciji nekoliko zemalja.

Pripreme su se nastavile još dvije godine (Leone je o ovom filmu sanjao od kraja šezdesetih), ali je sudbina htjela da redatelj premine svega dva dana prije potpisivanja ugovora. No Leone je i to predvidio te je osobno prije smrti odabrao francuskog redatelja Jean-Jacquesa Annauda za svog nasljednika, ali se taj projekt na kraju nije realizirao (Annaud je nekoliko godina poslije režirao film Neprijatelj pred vratima).

Dina – Alejandro Jodorowsky

Titula ”najutjecajnijeg filma koji nije snimljen” dovoljno govori o ovom projektu, a premda je i Lynch odradio izvrstan posao, nema sumnje da bi čileanski luđak i okultist Jodorowsky uspio snimiti nezaboravan film. Premda zvuči suludo, ali ovom majstoru bizarnog i nadrealnog pošlo je za rukom prikupiti novac i krenuti s pretprodukcijom. Već se tada moglo naslutiti kakva bi to poslastica bila jer su među suradnicima bili Dan O’Bannon, Mobius, H. R. Giger, Peter Gabriel i Pink Floyd, dok je uloge podijelio Orsonu Wellesu, Davidu Carradineu, Gloriji Swanson te Micku Jaggeru i Salvadoru Daliju. No rast troškova, ekscentrični redatelj i njegov scenarij dovoljan za 14-satni film zaustavili su projekt, a nekoliko godina poslije Herbertovo djelo završilo je u rukama Davida Lyncha.

Crusade – Paul Verhoeven

Premda je za kormilom novog Robocopa sjedio daroviti José Padilha, taj je remake izvrstan podsjetnik na činjenicu da je Hollywood prestao snimati dobre akcijske filmove kada je s radara nestala generacija redatelja Paula Verhoevena, čiji je original po svemu superioran novoj verziji. Danas se Verhoeven vratio u domovinu, a dok mu se dalo zezati s Hollywoodom, dobili smo klasike poput spomenutog Robocopa, Potpunog opoziva, Mesa i krvi i Sirovih strasti. I zato je prava šteta što Verhoevenu nije pošlo za rukom da na vrhuncu karijere snimi povijesni ep, svojevrsnu mješavinu Spartaka i Conana te njegov odgovor na Lawrencea od Arabije u kojemu je Arnold Schwarzenegger trebao sudjelovati u križarskim ratovima.

Film je ušao i u pretprodukcijsku fazu, izgrađeni su setovi u Španjolskoj, a pored Švarca u filmu su trebali glumiti Robert Duvall, Jennifer Connelly i John Turturro. Predviđeni budžet premašio je 100 milijuna, a onda je produkcijska kuća Carolco bankrotirala zbog propasti Otoka boje krvi, što je zacementiralo sudbinu potencijalno zanimljivog blockbustera.

Pored velikog budžeta i propasti kompanije, sudbinu filma sigurno je zapečatilo i to što je iskusni provokator Verhoeven u vrijeme Zaljevskog rata želio snimiti film u kojem su muslimani pozitivci, dok su Katolička Crkva i križari zaslužni za silovanja, pljačke i slične pojave. Za scenarij Walona Greena (čovjeka koji je napisao Peckinpahovu Divlju hordu) kažu da je jedan od najboljih neproduciranih scenarija što kruže Hollywoodom.

Superman Lives – Tim Burton

Posljednji pokušaj oživljavanja Supermana bio je mnogo zabavniji i suvisliji nego onaj prije nekoliko godina, premda ni on nije pretjerano interesantan, pa je zato prava šteta što Burtonova verzija nije zaživjela. Projekt se kuhao u devedesetima i na njemu se izmijenilo nekoliko imena, a jednu od verzija scenarija napisao je tada popularni Kevin Smith i njegovu verziju fanovi smatraju najbližom i najvjernijom Supermanovoj mitologiji.

Kada se Burton prihvatio projekta, u glavnoj je ulozi želio Nicolasa Cagea, dok su glavni negativci u filmu trebali biti Brainiac, Doomsday i nezaobilazni Lex Luthor, ali je i taj projekt napušten nakon nekoliko godina razvojnog pakla.

Susret s Ramom – David Fincher

Kultni SF roman legende žanra Arthura C. Clarkea nagrađen je dvjema najznačajnijim SF nagradama, Hugom i Nebulom, te ga se smatra jednim od uspjelijih romana ovoga autora. Priča o pojavi neobičnog cilindričnog izvanzemaljskog broda u Zemljinoj blizini oduševila je Morgana Freemana, koji je u nekoliko navrata istaknuo da je spreman producirati ekranizaciju romana.

Freeman je na suradnju uspio nagovoriti i Finchera s kojim je nekoliko godina ranije surađivao na filmu Sedam, pa se počelo ozbiljnije razmišljati o projektu. Nakon početnih problema, 2003. godine činilo se da je sve spremno, ali onda je opet došlo do zastoja premda je Fincher još 2007. u intervjuu rekao da je vezan za taj projekt.

Godinu dana poslije Fincher je najavio da će teško doći do snimanja, objašnjavajući to ”nepostojanjem scenarija i Morganovim lošim zdravljem”. Dvije godine poslije se predomislio i obećao Susret s Ramom u 3D izdanju, ali do danas se ništa nije dogodilo.

Djetinjstvo između sna i jave

$
0
0
djetinjstvo-vintage

Povijest je, nažalost, crna kronika. Putujući kroz spaljene arhive, vlažne tavane, kante za smeće – do naših ruku i očiju stignu uglavnom fragmenti svjedočanstava prošlosti jer podsjećaju na nešto loše, depresivno, ružno… Preživjele pozitivnosti zanemarujemo lakše od stranice kulture u dnevnim novinama. Mnogo smo puta i na stranicama Plana B pozivali na prijeko potreban optimizam želimo li ovu našu zahrđalu potkovu izvući iz apatičnog ponora. Vrijeme je da se i povijest priključi vlaku. „Dobar povjesničar nalik je ljudožderu iz legende. Gdje nanjuši ljudsko meso, zna da je tamo njegova lovina“, zapisao je u Apologiji historije inspirativni Marc Bloch, jedan od „revolucionara“ povijesne znanosti. Mi svoj „plijen“ nalazimo u djetinjstvu pedesetih i ranih šezdesetih godina 20. stoljeća. Ne dajte se zbuniti metaforičkim govorom. Cijenimo horor SF uratke, ali ovo nije jedan od njih. Upravo suprotno.

Ostarjeli hejteri

U fotelji dnevnog boravka većine nas sjedila je, sjedi i sjedit će privatna verzija Alberta Trottera. „Kad sam ja bio mali, pješačili smo 15 kilometara po snijegu do škole, jeli smo banane jednom u dva mjeseca, tjerali su nas na dosadne mitinge…“ Uz nabrajanje „teškoća“ neizostavni su pamfleti o nedostacima – „televiziju je u zgradi imao samo Joža, nismo mi imali taj prokleti Hejsfuk…“ Stari, zar nam nemaš ništa lijepo za reći? Naravno da ima. U razdoblju u kojem se najmlađi igraju i komuniciraju na društvenim mrežama, a dnevnu dozu fizičke aktivnosti nerijetko čine samo pokreti joystickom, vrijedno je osvrnuti se na vrijeme lišeno obilja tehnoloških blagodati i s puno nižom razinom materijalnog bogatstva, ali s klincima koji su gotovo iz ničega gradili vlastiti svijet mašte, kreativnosti i znatiželje. „Djeca su naše najveće blago“ – nije samo otrcani klišej, nego i papagajski citirane riječi sveprisutnog druga Tita ranih pedesetih godina. Zavirimo stoga na tajnu retromapu pronađenu na tavanu i otkrijmo skriveno blago nestalih djetinjstva.

Nadamo se i da će stihovi tada nastalih dječjih pjesmica probuditi davno potisnutu crtu, jer pravi geekovi nikad ne odrastaju.

Igračke

Dobio sam zeku; kupit ću mu hlače, samo da ne plače.

„Igračka je djetetu potrebna jednako kao i hrana, jer razvija njegov duh“, tvrdila je 1953. godine grafički skromna reklama zagrebačke trgovine igračkama „Jorgovan“, dok su se s ilustracije vršnjacima smješkali djevojčica s lutkom u krevetiću i dječak s kockama. Osim klasičnog primjera izgradnje rodnih uloga kroz igračke, pred nama je i klasičan prizor zaigrane djece pedesetih. Već tada učeni i priučeni pedagozi naširoko su raspravljali o odgojnim dometima zabave s igračkama, što je posebno eskaliralo kroz prosinac ustoličen kao „mjesec darivanja najmlađih“. „Gle braco, kupio nam je tata novog konja iz tvornice igračaka Pionir“, uvjeravali su iz zagrebačkog pogona, koji je, uzgred rečeno, pripadao odsjeku drvne industrije, jer su igračke bile prvenstveno drvene: lutke, kocke, konjići na njihalu, avioni. Tadašnjim klincima pojam „pionir“ izlazio je na uši; osim što su kroz prvi osnovne postali dijelom pionirske organizacije, „pionirima“ se dičila gomila brendova – prsne karamele, olovke i nalivpera „TOZ“,  časopis za djecu, radio „RIZ“…

S otvaranjem prvih pogona u domove počinje ulaziti „materijal budućnosti“ – plastika, koja ubrzo potiskuje prevladavajući utjecaj drvenih igračaka. Jugovinil i Jugoplastika nisu propuštali pozvati djecu u svoje dućane, gdje se nudio „najveći asortiman igračaka“, a nimalo slučajna nije ni poruka „male djevojčice“ Zdenke Vučković u duetu s Ivom Robićem: „Tata, kupi mi kolica Jugovinil“. No plastične igračke nisu bile savršene. Centar za igračke društva Naša djeca u prosincu 1960. godine požalio se na domaće proizvođače koji izrađuju lutke od plastične mase koje su preteške, bezizražajnog lica, siromašne odjećom za presvlačenje, a sve to „pogubno utječe na razvoj djeteta“.

Retro DIY

Dobiti kupljenu igračku bilo je fora, ali prava akcija krila se u njihovom samostalnom stvaranju – danas zasigurno najugroženijem području kreativnosti najmlađih. Naime, igračke iz dućana bile su skupe i mnogima nedostupne, a Jugoslavija je s obzirom na tekuću izgradnju cijenila vrline modelarstva. Djeca su snažno poticana na samostalnu izradu, pa su tiskovine obilovale uzbudljivim savjetima o izradi podmornice od čepova koja pliva u vodi, „mlaznih“ automobila pogonjenih balonima, svemirske rakete, bubnjara na kotačima, figurica od jajeta, Galilejevog dalekozora, džepnog šaha, minijaturnih drvenih saonica s jelenima Djeda Mraza… Popularnijim samostalno izrađenim igračkama svakako pripada zmaj, o čemu svjedoči i duhovita pjesmica tada produktivnog i popularnog dječjeg pisca Gustava Krkleca: „Gle zmajeva kako lete, pa se smiju, grče, tresu. Samo pazi, drago dijete, da i tebe ne ponesu…“

Poticali su se hobiji u kojima prednjači kolekcionarstvo, a kolekcija je trebala biti što originalnija. Najviše su se skupljale poštanske marke (mladi filatelisti su u najčitanijim dječjim listovima imali i vlastite rubrike!), a onda razglednice, novac, salvete, kutije šibica, autići, naljepnice, lutke, a originalnošću se ističu grupe mladih sa zagrebačke zvjezdarnice koja je skupljala – modele umjetnih satelita! Ulogu današnjih foruma i društvenih mreža imalo je dopisivanje putem pisama, što je stvaralo prijateljstva od Čačka preko Šenkovca do Ptuja. „Popričati“ se moglo i sa strip-junacima, pa je tako npr. sa stranica Plavog vjesnika klincima odgovarao simpatični mališan Svemirko. Znatiželjne je zanimalo doista svašta – od potrage za literaturom o pirotehnici, koja se također morala samostalno izrađivati, do razloga zašto nije objavljena njihova markica s likom Sputnika.

djetinjstvo-vintage-2

Igra

U dječjem parku, gdje se bazen ljeska, sm’jeh naš leti s vode, njihaljke i pijeska.

Prava akcija odvijala se na ulici koja je bila mjesto susreta i višesatnog druženja s vršnjacima. U jednom dahu i bez pritiska školske lektire čitane su knjige poput Emila i detektiva ili Junaka Pavlove ulice, a Emilove avanture bile su i uspješan strip. Upravo takva vrsta stripa, u kojoj ekipica malih fakina luta gradskim ulicama tražeći pustolovine i odraslu žrtvu za novu spačku, jedan je od uzročnika napada „pedagoških“ visina na najpopularniju zabavnu formu. Možemo zamisliti uzbuđenje malih kupaca kada su ugledali naslovnicu Petka 1953. godine, s grafičkim prikazom fakina koji čekaju da prolaznik koji čita novine upadne u otvoreni šaht!

Igre su neizbježno bile obilježene proteklim ratom, što je, posebno među dječacima, čak i poticano kroz školske listove poput Radosti, koja donosi savjete za igranje igara poput „zauzimanja tvrđave“ i „kurira“. Potonji je za pojedinca bio prava adrenalinska injekcija – igralo ga je od 20 do 40 dječaka, a najspretniji među njima postao bi kurir čiji bi zadatak bio – odnijeti pismo u drugo mjesto. Ostatak ekipe, pak, imao bi za cilj učiniti sve u sprječavanju dolaska pisma na odredište!

Osim pionirske organizacije, značajnu ulogu upravljanjem zaigranošću imao je Savez izviđača i planinki, koji je djecu organizirano vodio na logorovanja diljem zemlje. Prepuštena „tajnama divljine“, djeca su samostalno podizala logore, šatore, organizirala zaštitu i potrebne službe. Stripovi poput Patrole Jež, u kojima izviđači Žmigavac i Buco otkrivaju tajnu kuću, ili pak kasnijeg Baće izviđača, sačuvali su do naših dana dašak izviđačke atmosfere. Kroz izviđače klinci su stjecali konkretna životna znanja o npr. izradi drvenog noža, predviđanju vremena iz prirodnih pojava (npr. ako je mjesec bistar, sljedeći će dan biti vedar), te čak i o Morseovom kodu. Kroz rane šezdesete moderna tehnologija sve je izraženije utjecala na igru; stigli su i prvi lunaparkovi, a intrigantan je koncept auta za djecu „Mopi“ – minijaturnog automobila s benzinskim motorom mopeda Tomos za trening vožnje po Pionirskom gradu!

Znatiželja

Pošao Snješko Zimić širokim svijetom malom raketom, za želje pitao i odgovore pisao!

Prvi tom buduće povijesti domaćih geekova svakako zaslužuju djeca sredine 20. stoljeća. Naime, znanje kao „temelj budućnosti“ upravo je tada postala sintagma pri kojoj se najviše pažnje posvećivalo najmlađima, od kojih se očekivala znatiželja, svestranost i hrabrost u otkrivanju novog. Godine 1948. prevedena je knjiga sovjetskih pisaca za djecu M. Iljina i E. Segala Kako je čovjek postao div, koja je godinama bila prava biblija znanja djece, te i danas može poslužiti kao uzor sjajno zabavnog i ujedno poučnog štiva. „Na zemlji živi div. Njegove su ruke takve da bez muke diže lokomotivu. Ima takve noge da u jednom danu prevaljuje tisuće kilometara… Pa tko je taj div? To je – čovjek“, poručivao je uvod djela čija su se dva sveska o čovjeku, od otkrića vatre preko antičke filozofije do izuma Leonarda da Vincija, čitala u dahu poput pustolovnog romana. Priče o povijesti ljudskih znanja i otkrića privlačile su najveću pažnju, pa je kao „najljepši dar za djecu“ reklamirana i slikovnica Kotač pokretač, u kojoj je uz ilustracije Alberta Kinerta i stihove Bore Pavlovića ispričana priča o nastanku i ulozi kotača. Uloga ilustracija u zadržavanju pažnje djece i posredovanju znanja dosegnula je tih godina svoje vrhunce.

Svijet oko nas

Siromašni tisak sve je češće obogaćivala boja (od 1959. godine i naslovnicu Plavog vjesnika krasi šarenilo stripa), da bi vrhunac uslijedio 1960. godine, pri objavi prve prave domaće „dječje i omladinske enciklopedije“ – kultnog Svijeta oko nas. „Poseban zadatak u ovoj knjizi imaju slike. One nisu samo ukras, nego kojiput govore više nego sam tekst“, ustvrdila je uvodna natuknica u dva sveska koji su donosili nevjerojatno spretno stvorenu kombinaciju znanja i uzbuđenja. S divljenjem su čitane natuknice o robotima i elektronskim mozgovima koji mogu u sekundi zabilježiti na magnetofonsku vrpcu ili pročitati s nje do 2.000 riječi, automatima koji udeseterostručuju proizvodnju, razvoju balona i zepelina, atomskim brodovima… Čak su i mene, koji sam tek kao dijete budućnosti devedesetih kontemplirao genijalne ilustracije „kuće bez električnih uređaja“ i „kuće opremljene električnim uređajima i aparatima“, prolazili trnci. Svijet oko nas odražavao je optimizam sutrašnjice: kome se ne bi usjekla u pamćenje slika glomaznog multifunkcionalnog stroja koji sam gradi ceste? Naravno, kao što natuknica kaže, „u skoroj budućnosti“.

Tehnološka eksplozija najviše uzbuđenja izazivala je među najmlađima. Školsku nastavu nastojalo se transformirati uvođenjem radija u učionice, a vrijeme od 8 do 8:45 sati nerijetko se provodilo u „tišini“ jer se s Kosmaja i RIZ-ovih aparata slušala emisija Školskog radija! Spekuliralo se o poziciji budućih profesora s obzirom na činjenicu da glas s radija može objašnjavati napad križara na Zadar i osnovne kemijske elemente.

Časopis Savremena tehnika organizirao je sveobuhvatnu akciju poticanja dječje znatiželje. Iz broja u broj, osim gomile futurologije, rubrika „Eksperimenti za najmlađe“ donosila je savjete o izradi aparata za gašenje požara, ispitivanju magnetskog polja električne struje, te čak i izradi jednostavnog telefona! Objavljena je knjiga Alfreda Morgana ilustrativnog naziva Igrajmo se elektricitetom, a zagrebačka tvornica „Učila“ s geslom „U igri učimo“ prodavala je po povoljnim cijenama makete građevina, djeci prilagođene komplete za eksperimente s područja optike i kemije i slično. U to doba mašta je nadilazila okvire Zemlje – novinar 1954. sluša ulični razgovor grupice djece koja spekuliraju o sve češćoj pojavi letećih tanjura. Kako napraviti vlastiti – također je objasnila Savremena tehnika.

Bajka

Narod nama djeci sretan život želi, svu nam stvara radost, da nas razveseli.

Ljubav prema nestvarnom i neobičnom pripada jednoj od najintrigantnijih karakteristika djece, a razbijanje iluzija okrutnim trenucima odrastanja. Temeljni savjet organizatorima proslava prosinačkih dočeka Djeda Mraza bio je – stvaranje „svijeta bajki“. Pravo mjesto stvaranja bajkovitosti bili su kina i stripovi, a od 1957. godine sramežljivo im se pridružila i televizija. Zanimljivo, u zemlji na putu „preobrazbe prema komunizmu“ monopol na svijet mašte imao je – Walt Disney. Godine 1946. urednik Borbe Jovan Popović napisao je danas legendaran osvrt na kulturu stripa – mali uzbudljivi crteži i njihova pričica označeni su kao čudovište, šund, zaglupljivanje i otrov! Ipak, s malim izuzetkom: „Pravi umjetnik Volt Dizni, na primjer dao je čitav niz sličica s figurama iz oblasti bajke, koje su ušle u sjećanje svih i stekle simpatije ne samo djece nego i odraslih“, kategoričan je Popović. Doista, bajkoviti uraci iz studija Walta Disneyja prštali su na sve strane. Prema Disneyjevoj animaciji izrađena je „najljepša i najjeftinija slikovnica za djecu“ Pinokio, a Miki i Šilja kroz stripove su bili avijatičari, Pajo Patak dadilja, Švrćo tvorac uličnih nevolja…

Časopis Petko objavljivao je sličice Mickeyja Mousa koje je trebalo na ispravan način izrezati i zalijepiti i tako dobiti vlastiti crtić Mikija koji žonglira! Vrhunac bajkovite čarolije odvijao se pak u kinu. Iz škole se organizirano odlazilo na Damu i skitnicu, Snjeguljicu, Vragolije Paje Patka, Knjigu o džungli… Izvan dosega Disneyja bilo je lutkarstvo, koje je svoju poziciju našlo na kinoplatnu i TV ekranu. Obožavan je edukativni Mendo Mendović, a divilo se filmovima češkog lutkara Jiříja Trnke, poput Arije prerije i Kibernetičke bake. No ni njega nije izbjegla sudbina velikog Walta – u zapadnjačkim nadimcima dobio je titulu Disneyja s Istoka!

Avantura

Da sam milicioner, jurio bih džipom po gradu svom, to bi tek bezbjednost bila kao grom.

Još uvijek nepotpuno istražen, svijet pedesetih jamčio je dovoljno mjesta za maštanja o neotkrivenome, a globalizacija još nije progutala specifičnosti gradova i kultura. Kako je istovremeno i tehnologija hvatala snažan zalet, bilo je to pravo mjesto i vrijeme za avanturu za kojima su djeca čeznula. Obožavanje djela Karla Maya bilo je ravno stvaranju kulta – bilo je nemoguće pronaći klinca koji nije želio biti dio Winnetouovih pustolovina, a „mayomaniju“ dovoljno ilustrira podatak da je od 1950. do 1965. doživio pet izdanja. „Želimo li biti objektivni moramo priznati da djela Karla Maya nemaju umjetničkih kvaliteta. Vrijednost tih pustolovnih romana u tome je što za mnoge mlade čitaoce predstavljaju zdravu razonodu, stvaraju u njih želju za čitanje, razbuđuju njihovu maštu i razvijaju pozitivne moralne osobine“, opravdavali su se iz Plavog vjesnika kada se krenulo u ponovnu objavu stripa.

Drugi junak s kojim se u maštanjima kretalo u pustolovinu bio je Tarzan, roman reklamiran kao „poklon vašoj djeci, ugodan odmor odraslima“. Shodno raširenosti pustolovnog duha godine 1953. Bauer snima Sinjega galeba, jednog od prvih domaćih dječjih filmova. Osim „humanih divljaka“, klince 50-ih fascinirao je i Jules Verne, a nećemo nimalo pogriješiti nazovemo li ih Verne-generacijom s obzirom na golemo divljenje njegovim vizionarskim predodžbama letećih sprava i putovanjima na druge planete. Uz Verneovu pomoć Zemlja je ubrzo postala nedovoljna za pravu avanturu koja se kroz „naučno-fantastičnu“ literaturu seli u svemirska prostranstva. Tako su se npr. kroz Koloniste svemira – fantastičnu reportažu o letu u svemir Charlesa Carra klinci susreli s planetom u galaksiji izvan Sunčevog sustava koji nastanjuje opasno živo kamenje, a koje je uz pomoć atomskih pištolja uspješno svladano. Zar smo uopće sumnjali?

dolcevita-banner

Instrumenti koji su obilježili glazbu (2. dio)

$
0
0
sintic

Prerani odlazak Jimija Hendrixa zaključio je prvi dio o instrumentima koji su obilježili glazbu. Mjesec dana poslije, u listopadu 1970. preminula je i Janis Joplin, a iduće godine Jim Morrison. Kaže se da je s njima umro i psihodelični rock, ali potraga za drugačijim, “izvanzemaljskim” zvukom nije – dapače, ubrzala je tempo i nastavila, uz nešto manje halucinogenih supstancija, grabiti velikim koracima.

Minimoog

Za prvi značajniji korak zaslužan je Robert Moog koji je sa svojim Minimoog sintesajzerom 1970. napravio senzaciju na glazbenoj sceni. Minimoog nije bio prvi sintesajzer na svijetu niti prvi uspješan proizvod Moogove kompanije, no označio je prekretnicu u svijetu glazbe. Raniji Moog modeli, kao i ostali sintesajzeri tog vremena, bili su tzv. modularni sintesajzeri – glomazne kutije (moduli) dotad neviđenih mogućnosti generiranja i moduliranja zvukova, ali kompleksni za korištenje (većina kontrola izvodila se prespajanjem patch kablova), velikih dimenzija (moduli jednog sintesajzera mogli su napuniti manju sobu) i visoke cijene.

Mnogi su pokušavali “upakirati” modularni sintesajzer u portabilno sučelje, ali nitko u tome nije bio uspješan kao Moog – i u tome leži tajna kultnog statusa Minimooga. Unatoč višoj cijeni od konkurencije (1970. Minimoog je stajao 1495 dolara, a glavni konkurent EMS VCS3 samo 330 funta), Minimoog je ubrzo postao standard u studijima i na pozornicama diljem svijeta zbog intuitivnih kontrola i lakoće korištenja. Kada danas zamišljate zvuk analognog sintesajzera, vjerojatno mislite na Minimoog.

Sada su prvi put klavijaturisti mogli parirati gitaristima po glasnoći. Do tada je soliranje na klasičnom klaviru ili Hammond orguljama zahtijevalo da se ostatak benda utiša kako bi se klavijaturist mogao čuti, ali ne i s Minimoogom, on je probijao kroz sve. Jedni od prvih koji su uveli Minimoog u mainstream bili su Beatlesi s albumom Abbey Road (pjesme Maxwell’s Silver Hammer, Here Comes The Sun, Because). Rick Wakeman iz grupe Yes također je bio među prvim poklonicima Minimooga, a prihvatili su ga i drugi progresivni rokeri poput bendova Pink Floyd i Roxy Music. Ipak, najočitije primjere uporabe Minimooga nalazimo u pop-glazbi: odsvirao je bas-dionice na pjesmi Sussudio Phila Collinsa, Jacksonovu Thrilleru i Gimme! Gimme! Gimme! grupe ABBA.

Michael Jackson: Thriller (1982.)

Prophet-5

Premda je razvijen već početkom sedamdesetih, tvorci glazbenih instrumenata tek su 1978. uvidjeli prednosti koje mikroprocesor može donijeti njihovu proizvodu. Tvrtka Sequential Circuits te je godine predstavila Prophet-5, prvi analogni sintesajzer kod kojeg razinu napona kontrolira mikroprocesor.

Prophet-5 brzo su zavoljeli filmski skladatelji. Njegove sablasne analogne teksture savršeno su odgovarale SF i horor filmovima ranih 80-ih pa ga tako možete čuti u znanstveno-fantastičnom Escape From New York iz 1981. te nagrađivanom soundtracku horor antologije Creepshow iz 1982. Dakako, našao je svoje mjesto i na glazbenim ljestvicama: ima ga po cijelom Jacksonovu Thrilleru, a koristila ga je i Madonna na svom debi albumu, kao i na izuzetno uspješnom Like a Virgin godinu dana poslije.

Madonna: Like a Virgin (1984.)

Linn LM-1

LM-1 Drum Computer razvio je 1980. Roger Linn jer je želio imati pratnju bubnjara dok muzicira u svom kućnom studiju. Ova ritam-mašina razlikovala se od svojih suvremenika po tome što je sadržavala semplove (snimljene ‘’udarce’’) pravoga bubnja – druge ritam-mašine u to vrijeme proizvodile su zvuk različitih elemenata bubnja (bas, tomovi, snare, činele…), sintetizirajući ih iz jednostavnih zvučnih valova ili tzv. bijelog šuma (white noise). Takav zvuk smatrao se inferiornim u odnosu na digitalne semplove Linn LM-1 koji su zvučali kao pravi bubanj.

Linn Electronics Inc. tu je razliku vješto koristio u promotivnim kampanjama svog proizvoda, ističući na svakoj reklami za LM-1 veliki natpis “Real Drums”. Ne bez razloga, jer su time opravdavali izuzetno visoku cijenu ove ritam-mašine (oko 5000 dolara, dok su konkurentski proizvodi stajali oko 1000 dolara). Zbog tako visoke cijene ciljana publika LM-1 bile su najveće zvijezde pop-glazbe tog vremena, a marketing nije zakazao: LM-1 zavladao je glazbenim ljestvicama 80-ih u pjesmama Michaela Jacksona (ponovno, cijeli album Thriller), Princea (Purple Rain, 1999…), Queena (Radio Ga Ga, Staying Power, album Hot Space), Roxy Music (album Avalon) i mnogih drugih.

The Human League: Don’t You Want Me (1981.) – prvi UK #1 hit u kojemu je korišten LM-1

Roland TR-808

Otprilike u isto vrijeme kada i LM-1, Roland lansira svoju ritam-mašinu TR-808. Kao što je navedeno u prethodnom odlomku, TR-808 odmah su po dolasku na scenu strpali u isti koš sa svim “lošijim” ritam-mašinama koje su se oslanjale na sintezu perkusivnih zvukova umjesto da koriste realistične, snimljene udarce pravoga bubnja kao tada top-of-the-line ritam-mašina LM-1. TR-808 zbog takvog “neuvjerljivog” zvuka i relativno niske cijene (1195 dolara u trenutku izlaska) smatrao se “glazbenom igračkom’’ i nijednom profesionalnom glazbeniku nije padalo na pamet uvrstiti takvu spravu u svoj produkcijski arsenal.

No to će se ubrzo preokrenuti. Kao i sve društvene revolucije, sonička revolucija kojom je TR-808 uzdignut u status koji ima danas krenula je odozdo. Dok je top-producentima 80-ih smetao manjak realizma u zvuku TR-808, njegov su osebujni karakter objeručke prihvatili bedroom-producenti, ponajprije iz njujorških četvrti Bronx i Harlem. Prihvatljiva cijena, kompaktan format, jednostavnost programiranja i zanimljiv zvuk ključne su odlike TR-808 zbog kojih je sve veći broj mladih glazbenika počeo koristiti ovu glazbenu igračku – u najboljem mogućem smislu tog izraza.

Svakodnevno poigravanje bezbrojnim kombinacijama intuitivnog sekvencera, lako prenošenje iz vlastite spavaće sobe (“glazbenog studija”) u prijateljev stan, na ulicu ili u klub te oštar, ali topao zvuk svakog od elemenata bubnja ovu su spravicu brzo usadili u underground-kulturu New Yorka, a to je bio tek početak. Žanrovi kao što su hip-hop, R&B, dance, electro, house i techno izrasli su na temeljima koje je postavio TR-808, a tijekom druge polovice 80-ih proširili su svoj utjecaj na globalnu glazbenu scenu.

Od milja skraćena u jednostavno “808”, ovjekovječena u imenima grupa (808 State) i referencijama u tekstovima pjesama, ova ritam-mašina ostala je dio pop-kulture do današnjih dana. Od skromnih početaka u synthpop-aranžmanima japanske grupe Yellow Magic Orchestra TR-808 prometnuo se u ritam-mašinu koja se koristila u više hitova nego bilo koja druga. Kultni status osigurali su joj Dr. Dre, Kanye West, Outkast, Janet Jackson, Duran Duran, Phil Collins, Daft Punk, Marvin Gaye, RUN DMC, Tom Jones, LL Cool J i mnogi, mnogi drugi.

Marvin Gaye: Sexual Healing (1982.)

Yamaha DX7

Prodan u više stotina tisuća primjeraka, DX7 je (uz Korg M1) komercijalno najuspješniji instrument na ovoj ljestvici. Njegovim stupanjem na glazbenu scenu umirovljena je klasična klavijatura 70-ih, Fender Rhodes, a njezino mjesto zauzima DX7 kao sinonim za zvuk 80-ih godina prošloga stoljeća.

DX7 je digitalni sintesajzer, što u praksi znači da je prilikom dizajniranja ovog instrumenta učinjen hrabar odmak od analogne sinteze: uklonjeni su potenciometri za kontrolu zvuka čime je postignut moderniji, uglađeniji izgled instrumenta te zvuk koji je potpuna suprotnost toplim, fuzzy teksturama analogne domene. Digitalna tehnologija uvelike je olakšala spremanje korisničkih postavki (preseta ili patcheva) pa je tako DX7 dolazio s hrpom tvornički programiranih zvukova. Neki od njih, poput simulacije električnog klavira “E. Piano 1” (zapravo imitira Rhodes zvuk; populariziran u pjesmi One More Night Phila Collinsa) ostavili su neizbrisiv trag u glazbenoj povijesti.

No eliminacija potenciometara s upravljačke ploče značila je i težu kontrolu zvuka. Upravo ta činjenica često se navodi kao glavni nedostatak ove klavijature: zbog teško dostupnih kontrola za modulaciju zvuka svirači su jednostavno upotrebljavali programirane zvukove, bez ikakvih promjena. Posljedica takvog pristupa jest da je ogroman broj pjesama u drugoj polovici 80-ih imao vrlo sličan zvuk – svaki studio imao je barem jednu DX7 i svi producenti koristili su tvorničke presete. Svi osim jednog: Brian Eno bio je toliko očaran ovim instrumentom da je pokupovao gomilu DX7 i provodio mnogo vremena istražujući njihove mogućnosti. Rezultat tog “istraživanja” možete čuti na albumima grupa U2 i Coldplay.

Pop i new wave 80-ih nezamislivi su bez DX7: njegova simulacija električne bas-gitare svira bas-liniju hita Take On Me grupe a-ha, a korišten je i gotovo na svakoj pjesmi multiplatinastog albuma A Kind Of Magic grupe Queen.

Queen: One Vision (1986.) – poznati uvod ove pjesme odsviran je na DX7

Roland Alpha Juno

Za razliku od DX7 koji je nudio mnoštvo preseta koji su odsvirali velik dio soundtracka 80-ih, sve što trebate znati o Rolandovoj Alphi Juno jest jedan jedini zvuk – tzv. dominator ili hoover (jer podsjeća na zvuk usisavača). Prvi ga je upotrijebio Joey Beltram na svojoj pjesmi Mentasm iz 1991. godine, želeći imitirati zvuk električne gitare kakav su imali Led Zeppelin i Black Sabbath. Taj se zvuk zato ponekad naziva i mentasm, premda se taj naziv uglavnom koristi za zvuk koji je direktnim sempliranjem Beltramove Mentasm upotrijebljen u nekoj drugoj pjesmi. Ime dominator potječe od pjesme Dominator Human Resourcea u kojoj je također korišten.

Human Resource: Dominator (1991.)

Godine nisu utjecale na “suvremenost” ovog zvuka – i danas zvuči moderno, što dokazuje njegova upotreba na hitovima Bad Romance Lady Gage, R.I.P. Rite Ore te Rihanninim Fresh Off The Runway i Birthday Cake (uvod je gotovo jednak kao u Dominatoru).

Korg M1

Bilo da ste toga svjesni ili ne, naslušali ste se M-jedinice. Kako zvuči? Kao devedesete. Tada se M1 koristio za doslovno sve, od reklama i TV serija do mainstream-hitova. U kombinaciji s Yamahom DX7 i Rolandom D-50 konkurira za titulu najprodavanijeg sintesajzera u povijesti.

Kao i DX7, ovaj sintesajzer također je digitalan i dolazi s mnoštvom vrlo prepoznatljivih preseta. Danas legendarni “Piano8” proslavio se nakon što ga je Madonna upotrijebila u svojoj pjesmi Vogue, dok je Robin S iskoristio “Organ2” za glavnu temu hita Show Me Love  iz 1993. (a da s godinama nije izgubio svježinu, dokazuje sempliranje/obrada istog preseta u pjesmi Kid Inka i Chrisa Browna desetljeće poslije). Producent Jonathan Wolff kreirao je glazbu za seriju Seinfeld koristeći “SlapBass” preset Korga M1.

Ovaj sintesajzer imao je 4 megabajta interne memorije (ROM) – ogromnu količinu prema standardima iz 1988. kada je prosječna veličina RAM-a u stolnim računalima iznosila 512 kilobajta. U ROM su bili spremljeni digitalni semplovi koje je bilo moguće procesirati klasičnim metodama subtraktivne sinteze (odnosno filtriranjem); princip preuzet iz Rolandova D-50. Mnogi od tih semplova i danas se koriste, najviše u dance-glazbi.

Bon Iver: Beth/Rest (2012.) – jedan od modernijih primjera korištenja M1 izvan okvira dance-glazbe

Pročitajte: Instrumenti koji su obilježili glazbu (1. dio).

Ex Yu TV humor

$
0
0
humoryu

Jednom davno, u vrijeme kada smo redovito kupovali tiskane dnevne novine, posebno drag i važan dan bio je petak. Zanemarili bismo tada sve političke krize, gluposti i nepravde, ne bi li se dočekali Njega – sedmodnevnog TV vodiča. Vlasnici i urednici novina trljali su ruke jer su naklade petkom brzo bile rasprodane, a u dnevnom boravku vodili su se pravi mali ratovi – jer su svoje tjedne TV aktivnosti htjeli isplanirati i baka i mali unuk. Na stranicama istog vodiča moglo se gdjegod pročitati kako buja nekakav internet i da svi novi modeli televizija imaju mogućnost teleteksta, ali na njima nije bilo moguće zaokružiti serije koje će se gledati. Moji križići i kružići redovito su se nalazili ispred humorističnih serija i komedija, a budući da je devedesetih must have tehnologija postala satelitska antena, ponude nije manjkalo. U pauzama između igranja Super Marija i Duke Nukema 3D, tražilo se nešto duhovito, pa su nerijetko za vikend „padale“ posudbe i po četiri VHS kasete s komedijama!

No uzmimo isti takav današnji TV vodič u ruke i prebrojimo količinu humorističnog sadržaja. Fascinantno, jel’da? Pribrojimo tome gomilu videa s You Tubea čija je jedina svrha postojanja humoristična bizarnost, stranice iz bookmarka s omiljenim odredištima viceva, svemoćne torrente… Još fascinantnije, zar ne? Čúla su nam toliko bombardirana humorom da na određeni način ostajemo prebrzo imuni na sadržaj koji nam je do jučer bio urnebesan. Ne bismo li pronašli trunku mira, prošetali smo galerijom humora 20. stoljeća i istražili domaće točke smijeha, optimizma i vedrine. Parafrazirajući Camusa i poznatu izreku o Sizifu, našalimo se: „Čak i Hrvata treba zamisliti nasmijanog.“

6:00 – Ankete

U brojevnim pokazateljima dobivenim istraživanjem tržišta – teško nalazimo smijeh i zadovoljstvo (osim ako nam je to posao), premda brojke točno utvrđuju želje i nadanja ispitanika. Već je šezdesetih godina prošlog stoljeća Ured za studij programa Televizije Zagreb provodio opsežna ispitivanja gledatelja o kvaliteti programa. Znakovito, godine 1970., uvjerljivo najviše ispitanika, čak trideset posto, vjerovalo je da je najveći nedostatak premalo humorističko-satiričkih emisija i igranih filmova. Također, istraživanjem je tada i empirijski potvrđeno vjerovanje Hrvata da Televizija Zagreb kreira preozbiljan program i mnogo lošije humoristične serije od Televizije Beograd! Pokazat će se da su stvaralaštvo humorističnih serija i filmskih komedija sve do kraja države doista i obilježili uglavnom proizvodi iz smjera Srbije. Pogledati program u 19:30 i 00:15.

7:45 – Berekin

Priča o splitskom humoristično-satiričkom listu najbolja je ilustracija društvene i ljudske snage humora. Iz uvoda prvog broja zrače simpatične misli: „Zato sam ja doša na svit: ne da vas činim patit i puno mislit, nego da vam širim usta od uva do uva dok vas ne zabolu“, što ne čudi kada su na njemu, među ostalima, radili iskusni autor komedija Miljenko Smoje i mlađi Ćićo Senjanović. Teška političko-ekonomska situacija ranih osamdesetih teško je mogla podnositi ismijavanja i prava ruganja političarima, pa su zabrane bile redovita pojava. Najveću frku izazvao je novogodišnji broj 1984. godine, koji se zato nije pojavio na kioscima! Naime, u satiričkom kontekstu objavljen je popis Splićana koji su dobivali kredite uz simbolične kamate, što je aferu uzdiglo na razinu države. Možete li zamisliti da Obama zabrani Jona Stewarta? Nisam ni sumnjao.

8:00 – Čovječe, ne ljuti se!

U ljeto 1968. godine prosvjedi anarhista užarili su europske ulice, ali i dnevne boravke Jugoslavena. Od smijeha. Naime, tada se pojavio koncept famozne skrivene kamere, snimanja običnih ljudi u namještenim neugodnim situacijama. Ideju Allena Funta sa CBS-a u domaće je vode prenio tada 22-godišnji Dubravko Pitzko, snimio pedesetak skečeva emitiranih u večernjim satima prije Dnevnika, i za to pokupio pohvale poput: „Emisija nas sve više zagrijava kao veselo ogledalo naših malih slabosti.“ Uspjeh Čovječe, ne ljuti se dokazao je kako se tuđim nespretnostima i nevoljama volimo slatko nasmijati, a sudbina emisije ukazala je na naš jal. Naime, unatoč izazvanom smijehu, rasplamsala se rasprava oko optužbe da je Pitzko plagijator! Ah…

9:00 – David

Iako stalno brujanje marketinških stručnjaka s tvrdnjama da je humor najbolji prodavač doživljavamo relativno modernim fenomenom, zameci pojave stari su nekoliko desetljeća. Kampanja za brandy David požeškog Zvečeva najbolji je dokaz tome. Krajem šezdesetih kroz Vjesnik, najprodavanije dnevne novine, čitatelje su uveseljavale komične karikature potrošača Davida. David je bio svemoguć – rješavao je zubobolju, davao snagu u sportu, uklanjao tremu, pružao hrabrost u šarmiranju djevojaka…

9:30 – Englezi

„Engleski je humor omiljen u nas“ – zaključio je još sredinom sedamdesetih novinar Studija. Temelji ovakve tvrdnje nalazili su se u realnoj popularnosti i stalnom otkupu engleskih humorističnih serija, pa su redom nedugo nakon nastajanja prikazivane U autobusu, Dok nas smrt ne rastavi, Dombey i sin, Muškarac u kući… Čak se sjećam da se i moja pokojna baka, inače ne baš duhovita osoba (čemu u prilog svjedoče polomljene kuhače), smijala na ponovljena prikazivanja U autobusu.

10:00 – Fadil Hadžić

Zbog prirode filmskih uradaka po kojima je najprepoznatljiviji, Hadžića je ponekad čudno staviti u istu rečenicu s humorom, ali je riječ o autoru šezdeset kazališnih komedija, koji je svojevremeno određivao standarde smiješnoga. Osnivač je Kerempuhovog vedrog kazališta i poprilično popularnog lista Kerempuh. U vrijeme njihova osnutka Hrvati su TV mogli vidjeti samo u izlogu, pa je impozantna količina duhovitih priča, karikatura, kratkih stripova i viceva bila prava bomba humora i šarenila. Kerempuh je angažirao gotovo sve relevantne karikaturiste, strip-crtače i scenariste, a jedino što njegov humor kompromitira – snažna je ideološka funkcija. No o tome više u 11:00, 11:30, 17:00, 19:00 i 20:10.

10:45 – Gruntovčani

U najatraktivnijem mogućem terminu, nedjeljom navečer prije novih radnih pobjeda, u jesen 1975. godine na RIZ televizore stigla je humoristična svakodnevica Dudeka i Regice. Sjajan svakodnevni humor i životne situacije kvalitetno su dočarani isključivo zbog angažmana scenarista i redatelja Mladena Kestnera, koji je srastao s Podravinom. Naime, mjesecima prije snimanja s magnetofonom, fotoaparatom i bilježnicom skitao je podravskim krajem, pa mu se na radnom stolu našlo tisuće fotografija i bilježaka! Gruntovčani su bili zabavni premda dobar dio zemlje nije razumio njihov dijalekt, ali su izrazi njihovih lica i mimika bili utoliko urnebesniji. „Isusek, Isusek, kaj bu ve Regica rekla?“

11:00 – Hruščov

Socijalizmu usprkos, u Jugoslaviji stav prema Sovjetima nikada nije bio jednoličan ni apsolutno pozitivan. Nakon famozne Rezolucije Informbiroa preko Kerempuha je pokrenuta rijetko viđena kampanja protiv Sovjeta, bazirana na humoru i ismijavanju, pa su dojučerašnji prijatelji prikazivani čak i kao bezosjećajni glupavi roboti! Ipak, normalizacijom odnosa nije bilo nikome do šale – kada je Reisinger godine 1958. nacrtao Hruščova uz komentar: „Hoćemo li brijati ili ostaviti brkove“, čime se aludiralo na Staljina, broj Vjesnika u srijedu koji je donio tu karikaturu – bio je zabranjen.

11:30 – Ico

Još jedan genijalan karikaturist ponikao iz atmosfere Kerempuha, gdje je i stvorio najuspješniji lik Grge, koji je desetljećima iz raznih tiskovina nasmijavao Hrvate. Pedesetih objavljuje po Globusu, ne birajući žrtve – ismijava Djeda Mraza, papu, Zagrebački velesajam…

12:00 – J*****

S procesom seksualne liberalizacije, koji se očitovao i pojavom eksplicitnih fotografija, mijenjao se i humor. Više nije bilo dovoljno do apsurda dovesti društvenu situaciju ili kroz šalu kritizirati novi model EI Niš televizije, nego je na tapetu stigao i seks. Start objavljuje famoznu seriju Pata Malleta s izvanzemaljcem čije spolovilo npr. ismijava zgodna Zemljanka. Osamdesetih pojavom časopisa Erotika, uz koji izlazi i posebno izdanje Erotika humor, s gomilom seksualno eksplicitnih priča, viceva i karikatura, erotskom humoru pružena je nova dimenzija. „Ne brini se draga, koliko čujem – djeca igraju stolni tenis“, kaže tekst pod jednom karikaturom. Zacijelo ne treba objašnjavati da slika nije prikazivala stolni tenis.

12:45 – Koprive

Koprive su središnje mjesto konzumacije humora tijekom cijele prve polovice 20. stoljeća. Novo čitanje većine njih najčešće isključuje pojavu smijeha, s obzirom na to da je gomila šala, viceva i karikatura uronjena u društveno-političke odnose. Koprive su pomalo nalik dnevno-političkim novinama pretvorenima u jedan veliki vic. Kao osnova posebne serije karikatura nastao je i danas u vicevima često prisutan lik Štefa, a ima i onih kojima vrijeme ne smeta. „Sudac pita: jeste li već kad prije bili kažnjeni?, a optuženi odgovara: Nikad prije, uvijek istom poslije.“ Ne izaziva valjanje po podu, ali diskretan smiješak svakako.

14:30 – Luigi i Bepina

Apsolutni humoristični hit u hrvatskim vodama od početka sedamdesetih do danas, što dovoljno govori samo za sebe. No vrijedi napomenuti da je kroz njih lijepo vidljivo već spomenuto povezivanje veze slavnih, humora i marketinga. Naime, kako su osvajali simpatičnošću, gotovo su svi likovi dobili mjesto u reklamama, pa je Roko završio na omotu istoimenog vina, poštar dostavljao salame Sljeme, Bepina začinjavala Vedom, a zajednički su poticali na upisivanje zajma za izgradnju autoputa Split-Zagreb. Luigi je čak Bepini obećao da će fićom stizati do Zagreba za samo dva i pol sata!

15:30 – Marsijanci

Uspavani tisak valjalo je stalno osvježavati novim rješenjima. Pred gašenje to je pokušavao i Plavi vjesnik, koji je organizirao svojevrsnu novinsku skrivenu kameru. U jednom od takvih skečeva ekipa njegovih novinara odjenula se u odijela prema predodžbi Marsijanaca iz SF filmova, te prošetala stazama Joševice, sela pokraj Gline, ne bi li ismijali neukost seljana. Drugom prilikom zabilježena je prodaja bingl vodice, smjese za sprječavanje otpadanja iglica bora, a ustvari razrijeđenog benzina. Gospođe su kupovale, aparati i novinari bilježili, a čitatelji se smijali.

17:00 – Neradništvo

Osim MMF-a, koji nas redovito podsjeća da smo neradnici koji samo sjede u kafićima, kroz humor to desetljećima radimo i sami. Ismijavalo se radno vrijeme kioska od 11 do 14 sati, birokrate u uredu koje se dosađuju, a Icin Grga Protokol je, simbolizirajući sve neradnički raspoložene Jugoslavene, u jednoj karikaturi imao čak 172 neradna dana!

18:00 – Osa

Nije dobila priliku pošteno nasmijati Jugoslavene, ali je televizijski primjer Berekina. Stvorio ju je Pajo Kanižaj, a trebala je biti satirička serija s puno šansona i duhovitih skečeva. Nakon redovitih kontrola i cenzura skinuta je s programa, no službeno se govorilo da su tekstovi još uvijek prilično papirnati.

18:30 – Policijska akademija

Neobičan gost u ovom društvu domaćih humorističnih proizvoda, ali nezaobilazan element svake priče o humoru u ovim krajevima. Naime, prema statistici riječkih kina, Policijska akademija je najgledanija komedija u povijesti, dok je po ukupnoj gledanosti od nje „jača“ samo Bitka na Neretvi. Od nama bližih humorističnih uradaka pobjednici su Tesna koža i Hajde da se volimo. Naravno, srpski filmovi. Pogledati opet sadržaj u 6:00.

19:00 – Reisinger

Legenda. Reisinger je humorom karikatura i doskočica obilježio cijelo razdoblje postojanja Jugoslavije, komentiravši sve – od politike i seksa do svakodnevice. Posebno se ističe lik Pere, običnog čovjeka sa čijim su se nevoljama svi mogli identificirati. „O, susjede, zar je i vaša žena prolongirala proslavu 8. marta do subote?“ – pita Peru susjed, tresući tepih.

19:30 – Sedmorica mladih

Svima mlađima od 35 savjetujem googlanje i youtubanje ovog imena – bit će vam jasnije o kakvom spomeniku humora i zabave je riječ. Izrazito svestrani glazbenici, izvodili su, uz humoristične tekstove, sve – od šansona do punokrvnih narodnjaka. Pravi urnebes izazivali su skečevi poput npr. ismijavanja popularne Dinastije, a pjevali su i uvodnu špicu Pozorišta u kući, jedne od najpopularnijih domaćih humorističnih serija.

20:00 – Šiljak

Njegov duboki glas i brk ne otkrivaju na prvi pogled da je riječ o poprilično komičnom čovjeku, izvanredno važnom za razvoj zabave i humora. Šiljak je krajem šezdesetih pokrenuo i vodio revolucionarnu radijsku emisiju Taxi za Babilon. Po prvi puta slušatelji su se mogli javiti u eter bez provjere izravno telefonom, kao podloga voditelju išla je glazba, a općenito ju je karakterizirala do tada nezamisliva ležernost i sloboda razgovora, kroz koji bi isplivali i pokoja šala, vic, anegdota… Šiljak se i danas bavi prikupljanjem viceva.

20:05 – Telop

Kako su prekidi TV programa uslijed tehnoloških ograničenja bili poprilično česti, Televizija Zagreb je kratkotrajne pauze ponekad gledateljima skraćivala blagom dozom komike. Sedamdesetih su tako, u slučaju prekida programa, gledatelji mogli vidjeti fotografije Željke Marković-Fattorini, u obradi akademskog slikara Dalibora Martinisa. No granica je ipak postojala: Željkine telop-fotografije s dodanom bradom i prekriženim ustima nisu dozvoljene jer su neduhovite, ali ih je ipak objavio Studio.

20:10 – Ugostiteljstvo

Cijeli koncept turizma i ugostiteljstva koji treba puniti državni proračun, prakticiran i u Jugoslaviji, nailazio je na humoristične reakcije. Kroz komične karikature i viceve kritiziralo se veličanje stranih gostiju i deviza, ali i sama ideja života od ugostiteljskih djelatnosti. Poneke karikature čak su i danas aktualne, poput one pod nazivom Razvoj privrede, prema kojoj je svaki novopokrenuti posao – buffet! Povezati sa sadržajem u 17:00.

20:15 – Vicevi

Još od tridesetih godina, novine koje su barem malo držale do sebe morale su uvesti posebnu stranicu na kojoj se nalazio i stupac s vicevima. Osvojio me jedan iz 1936. godine, nazvan Reklama: „Upravo je stiglo ovo pismo – izvještava sekretarica šefa tvornice lijekova Bubabalzam i pruži mu list papira. Na njem je stajalo: Ne razumijem takvu bezobraštinu, kako možete prodati tu bezvrijednu medicinu po 50 dinara… U redu, reče šef, prekrižite riječi ‘takvu bezobraštinu’ i ‘bezvrijednu’ i uvrstite pismo među priznanja!“ Nama vic nije nešto posebno smiješan, ali bila je to sasvim prirodna reakcija na životnu činjenicu – najreklamiraniji proizvodi tridesetih uz kozmetiku bili su svemogući lijekovi raznih opskurnih proizvođača!

23:00 – Zabavno veče

Ono što je Kerempuh bio u svijetu tiskanog humora, Zabavno, Veselo ili Vedro veče (korištena su sva tri izraza, ovisno o narječju) bili su u radijskom, pri čemu treba razumjeti da su se pedesetih cijele obitelji skupljale oko „kutije koja govori“. Zabavno veče emitirano je subotom od 20:50 do 21:30, humorom se kritiziralo neradništvo, birokracija, imperijalizam, a povremeno su šalom okrznuta i jaka politička imena. Čak je i Tito na kongresu AFŽ-a izjavio da “uživa kad nekad sluša Vesele večeri jer voli da negdje nekog pecnu kad nepravilno radi.”

00:15 – Život je lijep

Humoristična serija koja je trebala nadomjestiti uspjeh Pozorišta u kući, u čemu je i uspijevala, te ju je samo u Srbiji gledalo gotovo 2,5 milijuna ljudi! No ni to nije bilo dovoljno da ostane upamćena poput „starije sestrice“, ali zbog optimističnog naziva zaslužuje mjesto u odjavi ovog imaginarnog TV programa našeg negdašnjeg humora.


Povijest astrologije u Hrvatskoj

$
0
0
astrologija

Abraham Maslow, jedan od najznačajnijih psihologa XX. stoljeća te tvorac najneznanstvenije i ujedno najprivlačnije teorije ljudskih potreba, zapisao je jednom davno, u vremenu prije interneta (kada se kategorija geekova definirala prvenstveno zaljubljenošću u knjige, a ne u gadgete): “Bio sam mali židovski dječak u nežidovskom kvartu. Izoliran i nesretan, odrastao sam u knjižnicama između knjiga.” Pametan knjiški čovjek, kakav je bio, Maslow je posegnuo za relativno jednostavnim i zdravorazumskim objašnjenjem ljudskog ponašanja, smjestivši potrebu za sigurnošću u svim mogućim sferama tik do one za jedenjem i izbacivanjem tog istog sadržaja iz tijela. Svaka osoba – ako nije body snatcher ili V – teži sigurnosti tijela, zaposlenja, obitelji, zdravlja, vlasništva…

Naši preci – premda je njihovim venama, kako su nam znali poručivati, tekla neka junačka plava krv – nisu bili ništa drugačiji; uslijed straha, neizvjesne budućnosti i manjka samopouzdanja tražili su utočišta koja im mogu dati odgovore na ono što ih očekuje. Astrologija, umijeće određivanja budućnosti prema položaju nebeskih tijela, spremno im je u tome pružala ruku. U 12. epizodi treće sezone Big Bang Theoryja vezu Leonarda i Penny ugrožava Pennyjino vjerovanje u riječi vidovnjakinje. Mi se pak osvrćemo na događaje na našem tlu oko kojih su se, tijekom stoljećâ, svađali naši ljudi – Mara i Šime.

 

Sv. Križ

Suvremena medijska trka za novcem omogućila je i astrologiji da nas sa stranica dnevnih novina i s televizijskih ekrana svakodnevno zasipa horoskopima i tarotom. No nekad, osim što se njome predskazivala budućnost, na astrologiju se gledalo i kao na spoj religijskih vjerovanja, futurologije, te nadasve astronomije. Stoga prema astrolozima naših predaka i njihovim sljedbenicima ne trebamo koristiti standardne, pomalo umišljene prosvjetiteljske kriterije, a priori povezujući astrologiju s opskurnim i praznovjerjem. Premda naši davni preci nisu poznavali strukturu DNA, niti su izrađivali velike hadronske akceleratore tražeći Higgsove čestice, koristili su snagu uma i pokušavali dokučiti najviše tajne prirode. Dokaz je tomu i izgradnja “najmanje katedrale na svijetu” – starohrvatske crkvice Sv. Križa u Ninu, sagrađene u vremenu između IX. i XI stoljeća, čiji su zidovi, vrata i prozori u izravnoj vezi s kretanjem sunca. Sunčeve zrake ulazile su (a ulaze i danas) kroz otvore na kupoli ovog spomenika na najvažnije datume u godini, obilježavajući početke godišnjih doba, što svjedoči o fenomenalnom spoju religijskog značenja, astronomskog znanja i pravilnog predviđanja ritma događaja.

 

Herman Dalmatin

Fenomen “odljeva mozgova” počeo se vrlo rano odražavati na naše krajeve, o čemu svjedoči primjer Hermana Dalmatina, jednog od najznačajnijih intelektualaca ali i astrologa srednjeg vijeka. Rođen u XII. stoljeću u Istri, gdje je zacijelo stekao i osnovno obrazovanje, Herman se uputio prema francuskim sveučilištima, tada najaktivnijim intelektualno-znanstvenim središtima, gdje se istaknuo prevođenjem značajnih arapskih astrološko-astronomskih djela (imajte na umu da su arapski autori crème de la crème tadašnje znanosti!) kao što su “Uvod u astronomiju” i “Proročica”, ali je istovremeno stvarao i vlastite originalne teorije u djelima “O istraživanju srca” i “O skrovitim stvarima”.

Herman ne samo da nije sumnjao da planeti utječu na čovjeka i čovjekov život, nego je njihovom utjecaju pripisivao snagu kakvu će nekoliko stoljeća kasnije u fizikalnoj teoriji zauzeti gravitacija. Planete je dijelio na “dobre” i “zle”, pri čemu je u prvu skupinu uvrstio Sunce, Veneru, Merkur, Mjesec i Jupiter, a u drugu Mars i Saturn. Utjecaj planeta na ljude izmjenjivao se na godišnjoj razini, tako da je njihov utjecaj oblikovao i sudbinu ljudi: Sunce i Mjesec smatrao je nositeljima blagotvornih utjecaja, dok su Saturn i Mars unosili sukob i nemir. Zanimljivo je primijetiti da je Hermanova teorija činila mainstream astrološke misli sljedećih nekoliko stoljeća, sve do drugačije interpretacije “dobrote” i “zloće” planeta jednog drugog hrvatskog autora.

 

Kometi i pomrčine

Razna vjerovanja u ulogu i značaj astronomskih pojava, kao što su kometi i pomrčina Sunca, nisu izmišljotina blockbusterske filmske industrije, nego zanimljiva povijesna konstanta u kojoj i Hrvati imaju svoje mjesto. Već spomenuti Dalmatin jasno je izrazio bojazan za ljude, vjerujući da su pomrčine Sunca i Mjeseca štetne jer najavljuju opasnost ili štetu prema prirodi. Splitski arhiđakon Toma u epohalnom djelu “Historia Salonitana” s dozom straha zapisuje: Godine Gospodnje 1239., dana trećeg na početku mjeseca lipnja, zbila se čudnovata i strašna pomrčina Sunca; čitavo je naime Sunce pomrčalo i sva je jasnost zraka potamnila. (…) I svi su se tako bojali da su trčkarali kao izbezumljeni, vikali koješta i mislili da je došao konac svijeta. Bio je pak petak (dan Venerin) i trideseti dan Mjesečeve mijene. (…) Iste se godine vidjela zvijezda repatica, tj. komet, koji je strašio nad sjevernim područjem kao da se nalazi nad kraljevinom Ugarskom. Ostao je mnogo dana i dobro se vidjelo da je predznak velikih događaja.

Viđenja kometa shvaćana su gotovo sigurnim predznakom velikog događaja, o čemu vrlo upadljivo svjedoče sačuvani fragmenti. Prema zapisu zadarskog rektora, u veljači 1402. godine u crkvicu Sv. Martina kraj Zadra doneseno je dijete staro tri mjeseca, rođeno bez ruku i nogu, pa rektor spremno zaključuje: U posljednjih nekoliko dana padala je jaka tuča i viđena je repatica, a to ne može biti slučajno! Nadgrobni spomenici, tj. stećci iz Zagore, stari više od pet stotina godina, genijalno svjedoče o neobičnom odnosu čovjeka prema nebeskim pojavama. Naime, diljem Zagore sačuvano je tridesetak stećaka iscrtanih neobičnim simbolima, koji najvjerojatnije označavaju pojavu polarne svjetlosti, fenomena koji se u vidu crvenkastih znakova na nebu u našim krajevima pojavljuje najčešće samo jednom tijekom čovjekova životnog vijeka. Posebno je zanimljivo da osim iscrtanih simbola viđenih na nebu – na stećcima ne postoji brojčani datum smrti pokojnika, što znači da su upravo simbolici polarne svjetlosti tadašnji stanovnici Zagore pridavali i kronološku i mističnu važnost.

 

Medicina i astrologija

Specifičnost tradicionalnog shvaćanja astrologije najviše se manifestira u vjerovanju da položaj zvijezda i planeta izravno utječe na sve segmente čovjekove svakodnevice. U vremenu koje nije htjelo pristupati empirijskim eksperimentima (klasičan primjer: skolastici raspravljaju o broju konjskih zubi, a nemaju potrebu konju otvoriti usta i pobrojati ih) – utjecaj nebeskih tijela na čovjekovo zdravlje uziman je zdravo za gotovo te je također odraz specifičnog znanstvenog razmišljanja. Osim što gotovo, primjerice, svaka kronika o pojavi kuge navodi i neki podatak o kometu koji se kao navjestitelj pojavio neposredno prije izbijanja epidemije, još je fascinantnija plejada ozbiljnih medicinara koji analiziraju vezu planeta i zdravlja.

U liku zadarskog liječnika Federika Grisogona, najaktivnijeg početkom XVI. stoljeća, i njegovom djelu “O načinu sprečavanja, proricanja i liječenja groznica, o ljudskoj sreći i napokon o plimi i oseki mora” – pred očima nam se otvara zadivljujuća teorija. Grisogono je uvjeren da baš sve promjene u ljudskom tijelu nastaju zbog gibanja i položaja nebeskih tijela, što sve vrlo potanko argumentira i analizira u svom djelu. Uzročnike gripe i prehlade Grisogono objašnjava položajem Saturna: Ako Saturn bude u stalnim znakovima, i to u Biku, Lavu Štipavcu i Vodenjaku, prouzročit će dugu groznicu koja ulazi odozdo, ili će, što je rijetko, bolesnik biti bez groznice. (…) Ako pak bude u pokretnim znakovima Ovnu, Raku, Vagi ili Kozorogu, izazvat će sluzavost u nosu ili spuptanje katara iz glave prema želucu, gdje će trunuti, pa će prouzročiti bolove probavila i bljuvanje. No ne možemo reći da Grisogono nije bio i optimist: Ako se jave naime znaci dobrih zvijezda, povući će se i znaci bolesti te će tako najaviti buduće ozdravljenje. Bude li se toga liječnik držao, ne samo da će imati od toga korist, nego će, što je još važnije, zadobiti besmrtnu slavu i glas. U suvremenom prosuđivanja Grisogonovog značaja treba biti pošten – jer ako se u bilo kojem području toliko zadržao značaj astrologije, onda je to zasigurno medicina. Ultrazvucima, EKG-ima i CT-ima unatoč.

 

Meteorologija i astrologija

Osim predviđanja zdravstvenog stanja, naši imaginarni Mara i Šime smatrali su astrologiju vrlo korisnom i za predviđanje vremenskih prilika, toliko značajnih za ljude i gospodarstvo, oslonjenih na poljodjelstvo i stočarstvo. U Vrbniku na otoku Krku organizirana su dežurstva praćenja kretanja oblaka, pa ako bi se primijetio nailazak oblaka koji se nazivao “zlim”, promatrač je morao, uz obredno zaklinjanje, dati zvona za uzbunu. O kakvoj je odgovornoj funkciji bila riječ svjedoči podatak o javnom linču nemarnog promatrača! Sveprisutni Herman smatrao je pak da je otkrio pouzdan recept predviđanja kiše: Ako se Sunce nalazi u Vodenjaku, a Mjesec mu se približava ili je smješten u protivnom stupnju i ako se Venera nalazi na istom mjestu, doći će u tom mjestu do kiše. Čak je i šest stoljeća kasnije Pavao Ritter Vitezović, najpoznatiji kao leksikograf i povjesničar, na temelju astrološkog stanja izrađivao prognoze za pojedine godine, što je upisivao u vlastite kalendare. Zima bude jako nestalna i zmišana, s toplimi, močvarnimi i južnimi vetri – zabilježio je tako za 1692. godinu, premda teorije globalnog zatopljenja tada još uvijek nisu postojale.

Posebno angažirani u izradi prognoza utemeljenih na kretanju planeta bili su katolički župnici. Tomaš Mikloušić, župnik u zagrebačkoj župi Stenjevec, odvažio se 1819. godine objaviti astrometeorološki kalendar kojim predviđa vrijeme sve do XXI. stoljeća! Mikloušić dijeli godine u sedam redova, i to tako što svakoj godini pridaje ime jednog planeta – Saturn, Jupiter, Mars, Sunce, Danica (Venera), Merkur, Mjesec – vjerujući kako se svakih sedam godina vremenski ciklus iznova ponavlja, pa su tako ljeta u ciklusu Saturna većinom hladna i močvarna, a u godini Marsa sušna i topla. U kalendaru je našlo mjesto i predviđanje, kako se kasnije pokazalo, najhladnije zime XX. stoljeća, one 1929. godine. Mikloušić je 1929. godini dodijelio utjecaj Merkura, predviđajući da jaka zima počimlje već u prosincu i traje neprestano do veljače, snieg takodjer će ostati do veljače, s početka veljače malo bude popustilo, ali od polovice zima opet pritisne i traje do 4. ožujka, iza toga vjetri i vihiri do konca. Premda je u detaljnom predviđanju kretanja vremenskih prilika pogriješio – jer zime u prosincu praktički nije bilo – Mikloušić je pogodio ili dobro predvidio temperaturni trend navedene godine: polarnu hladnoću!

 

Astro-tumač rata i igara?

Naravno, utjecaju zvijezda nisu mogli pobjeći ni ključni društveno-politički događaji. Za epski poraz na Krbavskom polju 1493. godine nisu mogli biti optuženi “hrabri hrvatski vitezovi”, nego je krivac pronađen u nebeskim utjecajima – ninski biskup Juraj Divinić u izvještaju papi Aleksandru VI. stvari stavlja na svoje mjesto: Nesreću kršćansku navještala su već od srpnja nebeska znamenja, osobito oluje, gromovi i tuče, koja je i uoči onoga dana padala. Za samoga boja pak oborio se na kršćansku vojsku nekakvi prašni oblak, tako da se nisu međusobno ni vidjeti mogli, dok je nad Turcima sjalo svijetlo sunca. Ni spomenuti liječnik Grisogono nije se libio koristiti svoje umijeće u predviđanju političkih događaja. U lipnju 1512. godine svojim proročanstvom izazvao je u tada mletačkom Zadru pravu paniku, rekavši: Na dan 8. lipnja kobna će se novost saznati u Mletačkoj Republici i bit će mnogo plača i naricanja.

Dvije glavne hrvatske feudalne obitelji, Zrinski i Frankopani, nisu bježali od utjecaja ni zabave koju je pružalo predviđanje budućih događaja, o čemu svjedoči sačuvani primjerak “Sibile” – knjige gatalica Zrinskoga dvora u Čakovcu, koji se prvotno pripisivao Katarini Zrinski. Riječ je o izrazito neobičnom i bogato šareno ilustriranom uratku, tj. svojevrsnoj igri u kojoj se bacanjem kockica otvaralo određeno polje, a time i uz njega vezani stihovi čiji je sadržaj predviđao sudbinu “igrača”.

 

Astrologija u visokoj politici

Nije teško pretpostaviti da su naši junaci Mara i Šime bili praznovjerni likovi te da su susretu s nepoznatim – bez odgovarajućih sredstava utvrđivanja istine – pristupali uz vlastite maštovite interpretacije. No fascinira činjenica da su vladari na dvorovima izrazito aktivno koristili astrološka znanja, ravnajući svoje političke odluke upravo prema nebeskim tijelima. Upravo takvi vladari upravljali su i hrvatskim zemljama, pri čemu se posebno ističu Matijaš Korvin i Rudolf II. Habsburški.

U drugoj polovici XV. stoljeća astrologija je stremila svojim vrhuncima, što je uvelike zasluga i hrvatskog kralja Matijaša. Na svom dvoru u Ugarskoj Matijaš je oformio tîm ljudi čiji su najistaknutiji članovi, poput Ivana Viteza i Ivana Česmičkog, bili hrvatskog porijekla. Ivan Česmički, osim što se iskazao kao vješt organizator na Dvoru, pribavivši Matijašu neka od najjačih imena astrologije da mu budu savjetnicima, u vlastitom djelovanju iskazao se i kao autor suprotstavljen uobičajenim gledištima. Godine 1468. Matijaš je želio da mu se protumači komet koji je upravo viđen sa Zemlje, pa su dvorske službe odmah reagirale, angažiravši Marcina Bylicu, slavnog poljskog astrologa, koji je ustvrdio da komet ne najavljivuje događaje nego bi ih izvodio kao posrednik prijenosa nebeskih utjecaja. Dobre astrologe Česmički je nalazio i u hrvatskim kraljevima, gdje je izbor pao na Dubrovčanina Gjina Gazullija, bivšeg privatnog astrologa hrvatskog kralja Žigmunda Luksemburškog, tada već ostarjelog ali izrazito uglednog tumača zvijezda, koji je zbog starosti odbio osobno doći na dvor, no kralju je poslao svoje knjige predviđanja i sprave potrebne za rad.

Sâm je Česmički pak uzdrmao uobičajena astrološka gledišta ustvrdivši da je Mjesec ustvari zao planet, što je bilo šokantno gledište! U argumentaciji je otišao toliko daleko da je 1463. godine napisao čak i elegiju “Mjesec uzročnik smrti moje majke”, u kojoj kao uzrok smrti majke nedvosmisleno nalazi krivca u Mjesecu, vjerujući da on donosi samo loše vrijeme i bolesti, a ne blagotvorne utjecaje, kao što se dotad vjerovalo.

Zlatno doba astrologije, barem u njezinu dvorskom životu, završava vlašću Rudolfa II. Habsburškog, koji na dvoru u Pragu nije bio okružen talentiranim Hrvatima, premda je obavljao dužnost njihova kralja. Zanimljiv podatak, koji se ne ističe često, navodi da je riječ o čovjeku koji je mecenski pomagao Tycha Brahea i Friedricha Johannesa Keplera – najveće astronome-praktičare u povijesti. No jesu li Brahe i Kepler astronomi ili astrolozi nije jednostavno utvrditi – jer premda su došli do genijalnih spoznaja i izračuna o položaju i odnosu među planetima, temeljna im je preokupacija bila da istraže utjecaj položaja nebeskih tijela na samog čovjeka, njegovo ponašanje i budućnost. Tako je Kepler živio upravo od izrade horoskopa za samoga kralja, a nakon kraljeve smrti izrađivao je horoskope i plemenitašima poput slavnoga generala Wallensteina.

Jesu li to radili samo zbog novca ili su doista vjerovali u svoje teorije (npr. Kepler je smatrao da planeti emitiraju neku vrstu harmonije analogne glazbenim tonovima, pri čemu je jakost tona proporcionalna brzini planeta) – gotovo nije moguće utvrditi, no podatak o bizarnoj Braheovoj smrti na dvoru može biti ilustrativan. Naime, prema dvorskom protokolu bilo je nepristojno ustati od stola prije kralja, pa se Tycho, koji je bio nazočan jednoj takvoj gozbi, nije usudio poći obaviti nuždu, zbog čega mu je pukao prenapunjen mokraćni mjehur. Brahe je tako nakon 11 dana preminuo u teškim mukama. Budućnost je, eto, predviđao, ali ne i vlastite odlaske u WC.

Viewing all 69 articles
Browse latest View live